---
title: "BEGNA BRUK AS (910441124): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "BEGNA BRUK AS i Sør-Aurdal hadde 335 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 39 ansatte. Daglig leder er Halvor Thørud. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/910441124-begna-bruk-as"
---

# BEGNA BRUK AS

Saging og høvling av tre · Sør-Aurdal · Etablert 1962

Morselskap for 1 selskap

- Org.nr: 910 441 124
- Telefon: 61 34 84 00
- E-post: post@begnabruk.no
- Nettsted: [begnabruk.no](https://www.begnabruk.no)
- Daglig leder: Halvor Thørud

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 335 mill. kr (+2,8 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: −13,7 mill. kr (Margin −4,1 %)
- Ansatte: 39 (Ned fra 50 i desember 2025)

## Ansatte

- september 2025: 55
- oktober 2025: 53
- november 2025: 54
- desember 2025: 50
- januar 2026: 48
- mars 2026: 46
- april 2026: 45
- mai 2026: 46
- juni 2026: 47
- september 2026: 44
- oktober 2026: 39

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: −3,6 % (ikke tilfredsstillende). Ned fra 3,7 % i 2024
- Likviditet: 1,93 (god). Opp fra 1,56 i 2024
- Soliditet: 49,6 % (meget god). Ned fra 67,4 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 25,5 % | 0,0 % | 3,7 % | −3,6 % |
| Driftsmargin | 33,7 % | 16,3 % | −1,2 % | 1,6 % | −4,1 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | - | - | 3,4 % | −10,9 % |
| Likviditetsgrad | 1,54 | 1,91 | 2,33 | 1,56 | 1,93 |
| Soliditet | - | - | 78,2 % | 67,4 % | 49,6 % |
| Gjeldsgrad | - | - | 0,3 | 0,5 | 1,0 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 393 734 | 324 789 | 272 730 | 325 558 | 334 712 |
| Driftsresultat | 132 497 | 52 829 | −3 307 | 5 254 | −13 711 |
| Årsresultat | 102 528 | 42 227 | −1 875 | 3 760 | −11 954 |
| Driftsmargin | 33,7 % | 16,3 % | −1,2 % | 1,6 % | −4,1 % |
| Sum gjeld | 111 876 | 60 607 | 39 163 | 69 530 | 134 026 |
| Sum driftskostnader | - | - | 276 038 | 320 304 | 348 424 |
| Finansresultat | - | - | 915 | −433 | −1 327 |
| Resultat før skatt | 131 488 | 54 138 | −2 392 | 4 821 | −15 038 |
| Anleggsmidler | 63 816 | 86 992 | 88 264 | 104 715 | 136 915 |
| Omløpsmidler | 167 881 | 115 664 | 91 073 | 108 749 | 129 091 |
| Sum eiendeler | 231 698 | 202 656 | 179 337 | 213 464 | 266 006 |
| Egenkapital | - | - | 140 174 | 143 934 | 131 980 |
| Kortsiktig gjeld | 109 332 | 60 607 | 39 163 | 69 530 | 67 026 |
| Langsiktig gjeld | 2 543 | 0 | 0 | 0 | 67 000 |

## Konsern

2 selskaper.

- BEGNA BRUK AS (Denne bedriften)
  - [BEGNA BRUK EIENDOM AS](https://www.norscout.com/no/company/970893458-begna-bruk-eiendom-as)

## Ledelse og styre

- Halvor Thørud: Daglig leder
- Atle Nilsen: Styrets leder
- Tor Henrik Kristiansen: Styremedlem
- Vibeke Teslo-Andersen: Styremedlem
- Morten Lien: Styremedlem
- Theodora Fretheim: Styremedlem
- Nils-Ivar Grøv: Styremedlem
- Per Ivar Nybakke: Styremedlem
- Oddvin Sørbøen: Varamedlem
- Ingolf Dahm: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Begnavegen 215, 2937 Begna
- Postadresse: Buvassvegen 4, 2937 Begna
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 16.110 Saging og høvling av tre
- Etablert: 10.11.1962
- Aksjekapital: 1 250 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.01.1970
- Revisor: [ERNST & YOUNG AS](https://www.norscout.com/no/company/976389387-ernst-young-as)
- Regnskapsfører: [AKTIVA REVISJON AS](https://www.norscout.com/no/company/987634618-aktiva-revisjon-as)
- Størrelse: Nr. 15 av 166 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Drive sagbruk og høvleri og det som står i for- bindelse med dette.

## Siste endringer

- 13.08.2026: Styret endret
- 04.02.2026: Styret endret

## Kunngjøringer

- 13.08.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000688196&sokeverdi=910441124&spraak=nb)
- 04.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000493218&sokeverdi=910441124&spraak=nb)
- 14.10.2025: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000787495&sokeverdi=910441124&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [KULTERUD SAG & HØVLERI AS](https://www.norscout.com/no/company/933188914-kulterud-sag-hovleri-as) | Sør-Aurdal | - | 106 086 kr | - |
| [MYRVANG TRE AS](https://www.norscout.com/no/company/930467111-myrvang-tre-as) | Sør-Aurdal | - | 17 287 kr | - |
| [TRAPPEMAKEREN AS](https://www.norscout.com/no/company/996822427-trappemakeren-as) | Sør-Aurdal | 21 | 22 mill. kr | −2,3 % |
| [NORSK MASSIVTRE AS](https://www.norscout.com/no/company/992416440-norsk-massivtre-as) | Sør-Aurdal | 12 | 12,2 mill. kr | +43,8 % |
| [HEDDA HYTTER AS](https://www.norscout.com/no/company/983532306-hedda-hytter-as) | Sør-Aurdal | - | 26,6 mill. kr | −37,4 % |
| [GRÅN AS](https://www.norscout.com/no/company/994901362-gran-as) | Sør-Aurdal | - | 410 376 kr | −79,6 % |
| [Moelven Mjøsbruket A.S.](https://www.norscout.com/no/company/935944562-moelven-mjosbruket-a-s) | Gjøvik | 39 | 477 mill. kr | +18,1 % |
| [G3 GRAN TRE AS](https://www.norscout.com/no/company/920064841-g3-gran-tre-as) | Gran | 39 | 246 mill. kr | +17,9 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
