---
title: "HÖGANÄS BORGESTAD AS (913936175): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "HÖGANÄS BORGESTAD AS i Skien hadde 327 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 68 ansatte. Daglig leder er Siri Stenersen. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/913936175-hoganas-borgestad-as"
---

# HÖGANÄS BORGESTAD AS

Installasjon av industrimaskiner og -utstyr · Skien · Etablert 1974

- Org.nr: 913 936 175
- Telefon: 35 55 06 00
- E-post: info.norway@hoganasborgestad.com
- Nettsted: [hoganasborgestad.com](https://www.hoganasborgestad.com)
- Daglig leder: Siri Stenersen

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 327 mill. kr (−9,4 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 21 mill. kr (Margin 6,4 %)
- Ansatte: 68 (Ned fra 100 i desember 2025)

## Ansatte

- september 2025: 83
- oktober 2025: 117
- desember 2025: 100
- januar 2026: 93
- februar 2026: 88
- mars 2026: 109
- april 2026: 107
- mai 2026: 96
- juli 2026: 85
- august 2026: 79
- september 2026: 97
- oktober 2026: 68

### Per sted

- Skien: 41 ansatte
- Mosjøen: 20 ansatte
- Sauda: 7 ansatte
- Lysaker: Ingen oppgitt

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 18,0 % (meget god). Ned fra 30,0 % i 2024
- Likviditet: 1,09 (tilfredsstillende). Ned fra 1,22 i 2024
- Soliditet: 26,4 % (god). Opp fra 20,5 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 4,7 % | 23,3 % | 30,0 % | 18,0 % |
| Driftsmargin | 4,5 % | 1,9 % | 7,5 % | 9,8 % | 6,4 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | - | - | 125,3 % | 74,2 % |
| Likviditetsgrad | 1,24 | 1,47 | 1,34 | 1,22 | 1,09 |
| Soliditet | - | - | 25,7 % | 20,5 % | 26,4 % |
| Gjeldsgrad | - | - | 2,9 | 3,9 | 2,8 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 232 302 | 235 259 | 303 865 | 361 059 | 326 941 |
| Driftsresultat | 10 493 | 4 399 | 22 901 | 35 234 | 20 959 |
| Årsresultat | 7 466 | 3 680 | 16 591 | 26 168 | 19 920 |
| Driftsmargin | 4,5 % | 1,9 % | 7,5 % | 9,8 % | 6,4 % |
| Sum gjeld | 71 327 | 64 880 | 77 680 | 103 780 | 75 158 |
| Sum driftskostnader | - | - | 280 964 | 325 826 | 305 982 |
| Finansresultat | - | - | −1 449 | −1 655 | −1 039 |
| Resultat før skatt | 9 572 | 3 414 | 21 452 | 33 579 | 19 920 |
| Anleggsmidler | 35 257 | 13 495 | 13 124 | 12 555 | 20 715 |
| Omløpsmidler | 66 836 | 78 620 | 91 451 | 117 945 | 81 445 |
| Sum eiendeler | 102 094 | 92 115 | 104 575 | 130 500 | 102 159 |
| Egenkapital | - | - | 26 895 | 26 720 | 27 001 |
| Kortsiktig gjeld | 53 937 | 53 406 | 68 283 | 96 425 | 74 453 |
| Langsiktig gjeld | 17 390 | 11 474 | 9 397 | 7 355 | 706 |

## Ledelse og styre

- Siri Stenersen: Daglig leder
- Bendik Andersen: Styrets leder
- Pål Larsen: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: Borgestadbakken 2, 3712 Skien
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 33.200 Installasjon av industrimaskiner og -utstyr
- Etablert: 20.02.1974
- Tidligere navn: GL CONTRACTING AS (2007 til 2019); KAY LINDEGAARD AS (1995 til 2007)
- Aksjekapital: 151 666,97 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.01.1975
- Revisor: [BDO AS](https://www.norscout.com/no/company/993606650-bdo-as)
- Regnskapsfører: [AIDER AS](https://www.norscout.com/no/company/922633452-aider-as)
- Størrelse: Nr. 6 av 69 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Installasjon og salg av ildfaste materielle, salg av høytemperatur isolasjon og produksjon av prefabrikkerte produkter.

## Kunngjøringer

- 12.08.2026: [Gjennomføring av fusjon](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000685340&sokeverdi=913936175&spraak=nb)
- 15.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000552445&sokeverdi=913936175&spraak=nb)
- 13.06.2026: [Fusjonsbeslutning](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000374570&sokeverdi=913936175&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [AS DAMECO](https://www.norscout.com/no/company/936209017-as-dameco) | Skien | 10 | 10,4 mill. kr | −1,0 % |
| [MOFLATEN SMIE OG VERKSTED AS](https://www.norscout.com/no/company/914365074-moflaten-smie-og-verksted-as) | Skien | 9 | 43,2 mill. kr | +35 % |
| [TECO ELECTRONICS AS](https://www.norscout.com/no/company/966091029-teco-electronics-as) | Skien | 5 | 27,3 mill. kr | +48,5 % |
| [GRENLAND FLÅTESERVICE AS](https://www.norscout.com/no/company/897689502-grenland-flateservice-as) | Skien | 5 | 6,35 mill. kr | −9,0 % |
| [DRIVSTOFFTEKNIKK AS](https://www.norscout.com/no/company/813246252-drivstoffteknikk-as) | Skien | - | 11,5 mill. kr | −28,7 % |
| [VIMAB AS](https://www.norscout.com/no/company/983109667-vimab-as) | Skien | - | 5,23 mill. kr | −13,6 % |
| [ØYVIND STEINHAUG AS](https://www.norscout.com/no/company/913258614-oyvind-steinhaug-as) | Skien | - | 3,74 mill. kr | +16,8 % |
| [M-SOLUTION AS](https://www.norscout.com/no/company/825395172-m-solution-as) | Skien | - | 3,14 mill. kr | +1,7 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
