---
title: "GUDBRANDSDAL ENERGI HOLDING AS (914888956): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "GUDBRANDSDAL ENERGI HOLDING AS i Nord-Fron hadde 32,9 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 22 ansatte. Daglig leder er Per Oluf Solbraa. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/914888956-gudbrandsdal-energi-holding-as"
---

# GUDBRANDSDAL ENERGI HOLDING AS

Distribusjon av elektrisitet · Nord-Fron · Etablert 2015

- Org.nr: 914 888 956
- Telefon: 61 29 46 10
- E-post: post@geholding.no
- Nettsted: [geholding.no](https://www.geholding.no)
- Daglig leder: Per Oluf Solbraa

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 32,9 mill. kr (+15,5 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: −7,65 mill. kr (Margin −23,3 %)
- Ansatte: 22 (Ned fra 24 i november 2025)
- Konsernets driftsinntekter 2025: 362 mill. kr (+34,6 % fra 2024)

## Ansatte

- september 2025: 25
- november 2025: 24
- desember 2025: 23
- april 2026: 24
- mai 2026: 25
- juni 2026: 24
- juli 2026: 21
- september 2026: 22

### Per sted

- Vinstra: 17 ansatte
- Skjåk: Ingen oppgitt
- Trondheim: Ingen oppgitt
- Øyer: Ingen oppgitt

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 8,1 % (tilfredsstillende). Opp fra 3,6 % i 2024
- Likviditet: 0,74 (svak). Opp fra 0,51 i 2024
- Soliditet: 56,9 % (meget god). Opp fra 56,1 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 16,3 % | 3,6 % | 3,6 % | 8,1 % |
| Driftsmargin | −37,5 % | −33,5 % | −51,6 % | −40,5 % | −23,3 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | −1,1 % | 12,6 % | 8,1 % | 4,9 % |
| Likviditetsgrad | - | 1,21 | 0,16 | 0,51 | 0,74 |
| Soliditet | 54,4 % | 53,1 % | 58,2 % | 56,1 % | 56,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,8 | 0,9 | 0,7 | 0,8 | 0,8 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| mill. kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 19,5 | 20,8 | 24,0 | 28,4 | 32,9 |
| Driftsresultat | −7,3 | −7,0 | −12,4 | −11,5 | −7,6 |
| Årsresultat | −175,8 | −10,9 | 111,3 | 75,1 | 43,5 |
| Driftsmargin | −37,5 % | −33,5 % | −51,6 % | −40,5 % | −23,3 % |
| Sum gjeld | 747,6 | 729,1 | 642,9 | 727,4 | 707,3 |
| Sum driftskostnader | 26,8 | - | 36,4 | 40,0 | 40,5 |
| Finansresultat | −167,6 | - | 121,0 | 85,9 | 53,2 |
| Resultat før skatt | - | −9,6 | 108,6 | 74,3 | 45,6 |
| Anleggsmidler | 1 598,1 | 1 281,9 | 1 516,3 | 1 605,8 | 1 596,3 |
| Omløpsmidler | - | 271,2 | 22,2 | 52,7 | 46,0 |
| Sum eiendeler | 1 639,6 | 1 553,1 | 1 538,5 | 1 658,5 | 1 642,3 |
| Egenkapital | 892,0 | 824,0 | 895,6 | 931,1 | 935,0 |
| Kortsiktig gjeld | - | 224,7 | 142,3 | 102,4 | 62,3 |
| Langsiktig gjeld | - | 504,4 | 500,6 | 625,0 | 645,0 |

## Konsernregnskap

| mill. kr | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 293,8 | 269,0 | 362,1 |
| Driftsresultat | 94,6 | 42,9 | 111,5 |
| Årsresultat | 165,1 | 86,1 | 56,1 |
| Driftsmargin | 32,2 % | 15,9 % | 30,8 % |
| Sum gjeld | 953,4 | 1 124,1 | 1 189,2 |
| Sum driftskostnader | 199,2 | 226,1 | 250,7 |
| Finansresultat | 103,5 | 48,0 | −16,3 |
| Resultat før skatt | 198,1 | 90,9 | 95,2 |
| Anleggsmidler | 1 885,9 | 2 098,5 | 2 206,5 |
| Omløpsmidler | 86,4 | 140,6 | 144,7 |
| Sum eiendeler | 1 972,3 | 2 239,2 | 2 351,3 |
| Egenkapital | 1 018,9 | 1 115,1 | 1 162,0 |
| Kortsiktig gjeld | 147,0 | 160,8 | 157,8 |
| Langsiktig gjeld | 806,4 | 963,3 | 1 031,5 |

## Ledelse og styre

- Per Oluf Solbraa: Daglig leder
- Line Alfarrustad: Styrets leder
- Per Asbjørn Flugstad: Styremedlem
- Torje Høyesveen: Styremedlem
- David Hansen: Styremedlem
- Kristin Melsnes: Styremedlem
- Randi Helene Røed: Styremedlem
- Anette Langsåvold: Styremedlem
- Nina Moe: Varamedlem
- Stian Furuheim: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Strandgata 39, 2640 Vinstra
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 35.140 Distribusjon av elektrisitet
- Etablert: 09.01.2015
- Tidligere navn: START UP 322 AS (2015)
- Aksjekapital: 151 400 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.09.2015
- Revisor: [CEDRA NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/935416779-cedra-norge-as)
- Størrelse: Nr. 79 av 134 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Eie og forvalte eierskapet (i) til samtlige aksjer i Gudbrandsdal Energi Produksjon AS og Gudbrandsdal Energi Fornybar AS (ii) til ni tideler eller mer av aksjene i Gudbrandsdal Energi Fiber AS og Vevig AS og ha en tilsvarende del av de stemmer som kan avgis på generalforsamlingen i disse selskapene og (iii) i andre selskap med virksomher i forbindelse med selskapene nevnt i punkt (i) og (ii), herunder yte lån og stille sikkerhet for slike selskaper. Selskapet kan også omsette administrative tjenester.

## Siste endringer

- 05.10.2026: Revisor endret
- 15.07.2026: Revisor endret
- 05.02.2026: Styret endret

## Kunngjøringer

- 05.10.2026: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000775535&sokeverdi=914888956&spraak=nb)
- 15.07.2026: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000551066&sokeverdi=914888956&spraak=nb)
- 30.06.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000454685&sokeverdi=914888956&spraak=nb)
- 06.08.2025: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000678504&sokeverdi=914888956&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [VEVIG AS](https://www.norscout.com/no/company/916319908-vevig-as) | Nord-Fron | 68 | 228 mill. kr | +24,8 % |
| [GUDBRANDSDAL ENERGI AS](https://www.norscout.com/no/company/916319983-gudbrandsdal-energi-as) | Nord-Fron | 27 | 1,32 mrd. kr | +10 % |
| [GUDBRANDSDAL ENERGI PRODUKSJON AS](https://www.norscout.com/no/company/941739601-gudbrandsdal-energi-produksjon-as) | Nord-Fron | - | 66,8 mill. kr | +40,5 % |
| [NORANETT HADSEL AS](https://www.norscout.com/no/company/917983550-noranett-hadsel-as) | Hadsel | 22 | 74,4 mill. kr | −0,2 % |
| [BØMLO KRAFTNETT AS](https://www.norscout.com/no/company/923934138-bomlo-kraftnett-as) | Bømlo | 20 | 101 mill. kr | +6,0 % |
| [S-NETT AS](https://www.norscout.com/no/company/923819177-s-nett-as) | Surnadal | 22 | 87,7 mill. kr | −2,6 % |
| [ELVENETT AS](https://www.norscout.com/no/company/979497482-elvenett-as) | Øvre Eiker | 19 | 107 mill. kr | +14,5 % |
| [VESTMAR NETT AS](https://www.norscout.com/no/company/979399901-vestmar-nett-as) | Kragerø | 24 | 97,7 mill. kr | +3,6 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 03.10.2026.
