---
title: "BANDAK AS (916242220): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "BANDAK AS i Nome hadde 296 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 107 ansatte. Daglig leder er Joar Ajer. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/916242220-bandak-as"
---

# BANDAK AS

Bearbeiding av metaller · Nome · Etablert 1984

Heleid av [BAJA AS](https://www.norscout.com/no/company/917612196-baja-as)

- Org.nr: 916 242 220
- Telefon: 35 94 66 00
- Nettsted: [bandak.no](https://www.bandak.no)
- Daglig leder: Joar Ajer

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 296 mill. kr (+21,5 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 43,2 mill. kr (Margin 14,6 %)
- Ansatte: 107 (Opp fra 106 i desember 2025)

## Ansatte

- september 2025: 104
- oktober 2025: 106
- november 2025: 107
- desember 2025: 106
- januar 2026: 103
- mars 2026: 105
- mai 2026: 104
- august 2026: 102
- september 2026: 106
- oktober 2026: 107

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 23,4 % (meget god). Opp fra 14,2 % i 2024
- Likviditet: 2,48 (meget god). Opp fra 1,79 i 2024
- Soliditet: 46,6 % (meget god). Opp fra 36,7 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 1,8 % | 13,3 % | 14,2 % | 23,4 % |
| Driftsmargin | 2,6 % | 1,4 % | 8,5 % | 10,0 % | 14,6 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 0,5 % | 30,9 % | 34,5 % | 51,1 % |
| Likviditetsgrad | - | 1,72 | 1,50 | 1,79 | 2,48 |
| Soliditet | 47,8 % | 35,9 % | 33,0 % | 36,7 % | 46,6 % |
| Gjeldsgrad | 1,1 | 1,8 | 2,0 | 1,7 | 1,1 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 131 341 | 153 545 | 236 375 | 243 467 | 295 882 |
| Driftsresultat | 3 363 | 2 076 | 20 101 | 24 231 | 43 155 |
| Årsresultat | 1 831 | 230 | 12 797 | 16 441 | 31 222 |
| Driftsmargin | 2,6 % | 1,4 % | 8,5 % | 10,0 % | 14,6 % |
| Sum gjeld | 62 043 | 90 303 | 112 707 | 114 936 | 103 202 |
| Sum driftskostnader | 127 978 | - | 216 274 | 219 236 | 252 727 |
| Finansresultat | −1 016 | - | −3 695 | −3 131 | −3 124 |
| Resultat før skatt | - | 295 | 16 406 | 21 100 | 40 032 |
| Anleggsmidler | 34 270 | 35 804 | 39 368 | 40 219 | 40 695 |
| Omløpsmidler | - | 105 138 | 128 776 | 141 445 | 152 457 |
| Sum eiendeler | 118 855 | 140 943 | 168 144 | 181 664 | 193 152 |
| Egenkapital | 56 812 | 50 640 | 55 437 | 66 728 | 89 950 |
| Kortsiktig gjeld | - | 61 140 | 85 690 | 79 018 | 61 578 |
| Langsiktig gjeld | - | 29 163 | 27 017 | 35 918 | 41 624 |

## Konsern

5 selskaper.

- [FOR FUTURE INVEST AS](https://www.norscout.com/no/company/986308091-for-future-invest-as) (Morselskap)
  - [BAJA AS](https://www.norscout.com/no/company/917612196-baja-as) (50,7 %)
    - BANDAK AS (Denne bedriften)
      - SWEPART VERKTYG AB (Utenlandsk)
    - [BANDAK NCT AS](https://www.norscout.com/no/company/919031808-bandak-nct-as) (68 ansatte)

## Ledelse og styre

- Joar Ajer: Daglig leder
- Bjarne Moursund: Styrets leder
- Arne Gavle: Styremedlem
- Birger Høgset: Styremedlem
- Hilde Skogseide: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Hantovegen 328, 3825 Lunde
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 25.530 Bearbeiding av metaller
- Etablert: 29.03.1984
- Tidligere navn: BANDAK LUNDE AS (2011 til 2016)
- Aksjekapital: 20 000 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.05.1982
- Revisor: [CEDRA NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/935416779-cedra-norge-as)
- Størrelse: Nr. 8 av 669 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Å drive ingeniørvirksomhet, produksjon, salg, service og leveranser av tekniske systemer og tjenester, samt dermed sammenhengende virksomhet samt deltagelse i andre foretagender med lignende virksomhet.

## Siste endringer

- 05.10.2026: Revisor endret
- 07.09.2026: Revisor endret

## Kunngjøringer

- 05.10.2026: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000775613&sokeverdi=916242220&spraak=nb)
- 07.09.2026: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000732151&sokeverdi=916242220&spraak=nb)
- 03.08.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000647431&sokeverdi=916242220&spraak=nb)
- 17.07.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000596651&sokeverdi=916242220&spraak=nb)

## Offentlig støtte

- 17.12.2025: Tilskudd fra INNOVASJON NORGE, 5,5 mill. kr
- 17.12.2025: Tilskudd fra INNOVASJON NORGE, 5,5 mill. kr
- 17.12.2025: Tilskudd fra TELEMARK UTVIKLINGSFOND, 4,5 mill. kr
- 04.09.2024: Tilskudd fra TELEMARK UTVIKLINGSFOND, 4,35 mill. kr

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [CUPRIO AS](https://www.norscout.com/no/company/919578378-cuprio-as) | Nome | - | 200 066 kr | - |
| [ULEFOS BRUG AS](https://www.norscout.com/no/company/938317828-ulefos-brug-as) | Nome | 27 | 39,5 mill. kr | −1,3 % |
| [AS ULEFOSS MEKANISKE](https://www.norscout.com/no/company/935689449-as-ulefoss-mekaniske) | Nome | - | 5,76 mill. kr | −17 % |
| [PG FLOW SOLUTIONS AS](https://www.norscout.com/no/company/924727454-pg-flow-solutions-as) | Holmestrand | 111 | 637 mill. kr | +45,2 % |
| [HTS DYNAMICS AS](https://www.norscout.com/no/company/931200348-hts-dynamics-as) | Drammen | 105 | 169 mill. kr | +2,7 % |
| [MARITIME CONSTRUCTION SOLUTIONS AS](https://www.norscout.com/no/company/991617027-maritime-construction-solutions-as) | Bergen | 151 | 237 mill. kr | −29,5 % |
| [SIREVÅG MEKANISKE AS](https://www.norscout.com/no/company/882703282-sirevag-mekaniske-as) | Hå | 102 | 232 mill. kr | +18 % |
| [IMENCO AS](https://www.norscout.com/no/company/923005749-imenco-as) | Tysvær | 191 | 467 mill. kr | −4,8 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 13.10.2026.
