---
title: "SVEA MASKINER AS (919366591): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "SVEA MASKINER AS i Drammen hadde 163 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 15 ansatte. Daglig leder er Per Martin Bakken. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/919366591-svea-maskiner-as"
---

# SVEA MASKINER AS

Engroshandel med maskinverktøy · Drammen · Etablert 1970

- Org.nr: 919 366 591
- Telefon: 32 27 77 50
- E-post: post@svea.no
- Nettsted: [svea.no](https://www.svea.no)
- Daglig leder: Per Martin Bakken

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 163 mill. kr (+12,2 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 17,8 mill. kr (Margin 10,9 %)
- Ansatte: 15

## Ansatte

- februar 2026: 15
- juni 2026: 14
- juli 2026: 15
- august 2026: 16
- september 2026: 15

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 18,6 % (meget god). Opp fra 15,7 % i 2024
- Likviditet: 1,02 (tilfredsstillende). Ned fra 1,06 i 2024
- Soliditet: 7,5 % (svak). Ned fra 9,2 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 12,2 % | 17,1 % | 15,7 % | 18,6 % |
| Driftsmargin | 7,1 % | 6,6 % | 9,3 % | 9,1 % | 10,9 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 135,1 % | 176,4 % | 174,1 % | 204,1 % |
| Likviditetsgrad | - | 1,08 | 1,07 | 1,06 | 1,02 |
| Soliditet | 8,5 % | 8,6 % | 8,1 % | 9,2 % | 7,5 % |
| Gjeldsgrad | 10,7 | 10,6 | 11,3 | 9,9 | 12,3 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 97 429 | 111 229 | 129 060 | 145 517 | 163 285 |
| Driftsresultat | 6 930 | 7 333 | 11 972 | 13 238 | 17 767 |
| Årsresultat | 5 169 | 5 402 | 8 106 | 10 361 | 14 293 |
| Driftsmargin | 7,1 % | 6,6 % | 9,3 % | 9,1 % | 10,9 % |
| Sum gjeld | 52 940 | 56 859 | 72 834 | 87 226 | 112 013 |
| Sum driftskostnader | 90 500 | - | 117 089 | 132 279 | 145 518 |
| Finansresultat | −332 | - | −1 571 | 48 | 517 |
| Resultat før skatt | - | 6 949 | 10 400 | 13 286 | 18 284 |
| Anleggsmidler | 5 439 | 5 836 | 5 391 | 6 264 | 7 109 |
| Omløpsmidler | - | 56 367 | 73 893 | 89 773 | 114 007 |
| Sum eiendeler | 57 883 | 62 204 | 79 284 | 96 037 | 121 116 |
| Egenkapital | 4 942 | 5 345 | 6 450 | 8 811 | 9 104 |
| Kortsiktig gjeld | - | 52 151 | 68 931 | 84 964 | 111 390 |
| Langsiktig gjeld | - | 4 708 | 3 904 | 2 262 | 623 |

## Ledelse og styre

- Per Martin Bakken: Daglig leder
- Karl Ingemar Torell: Styrets leder
- Karl Magnus Torell: Styremedlem
- Inger Birgitta Torell: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Gråterudveien 20, 3036 Drammen
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 46.620 Engroshandel med maskinverktøy
- Etablert: 06.03.1970
- Aksjekapital: 100 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.07.1970
- Revisor: [STIANSEN & CO AS](https://www.norscout.com/no/company/962990746-stiansen-co-as)
- Størrelse: Nr. 7 av 184 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Handel med maskiner og utstyr for bearbeidelse av metallprodukter samt hva dermed måtte stå i for- bindelse, herunder deltagelse i andre selskaper.

## Kunngjøringer

- 15.08.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000693346&sokeverdi=919366591&spraak=nb)
- 05.07.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000538748&sokeverdi=919366591&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [RAVEMA AS](https://www.norscout.com/no/company/975809617-ravema-as) | Drammen | 24 | 216 mill. kr | +33,2 % |
| [PROFF1 MONTASJEMATERIELL DRAMMEN AS](https://www.norscout.com/no/company/828619292-proff1-montasjemateriell-drammen-as) | Drammen | - | 17,8 mill. kr | −14,8 % |
| [HEAT SUPPLY AS](https://www.norscout.com/no/company/921559593-heat-supply-as) | Drammen | - | 6,65 mill. kr | +95,6 % |
| [SR TEKNIKK AS](https://www.norscout.com/no/company/957415792-sr-teknikk-as) | Drammen | - | 3,63 mill. kr | +17,5 % |
| [SVEA GROUP AS](https://www.norscout.com/no/company/915764487-svea-group-as) | Drammen | - | - | - |
| [SPINNER NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/991534679-spinner-norge-as) | Drammen | - | - | - |
| [VEGA NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/916100051-vega-norge-as) | Drammen | 15 | 175 mill. kr | +39,3 % |
| [BESLAGTEKNIKK AS](https://www.norscout.com/no/company/989131907-beslagteknikk-as) | Drammen | 15 | 69,1 mill. kr | +6,1 % |

## Bedriftslister

- [Eiendomsselskaper i Drammen](https://www.norscout.com/no/l/eiendomsselskaper/drammen)
- [Byggfirmaer i Drammen](https://www.norscout.com/no/l/byggfirmaer/drammen)
- [Helsebedrifter i Drammen](https://www.norscout.com/no/l/helsebedrifter/drammen)
- [IT-selskaper i Drammen](https://www.norscout.com/no/l/it-selskaper/drammen)
- [Transportbedrifter i Drammen](https://www.norscout.com/no/l/transportbedrifter/drammen)
- [Hotell- og restaurantbedrifter i Drammen](https://www.norscout.com/no/l/hotell-og-restaurantbedrifter/drammen)

Kilde: Norscout. Oppdatert 04.10.2026.
