---
title: "GMC HVAC AS (921956592): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "GMC HVAC AS i Sola hadde 266 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 112 ansatte. Daglig leder er Stian Waage. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/921956592-gmc-hvac-as"
---

# GMC HVAC AS

Produksjon av kjøle- og ventilasjonsanlegg, unntatt til husholdningsbruk · Sola · Etablert 2018

Heleid av [GMC HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/913901800-gmc-holding-as)

- Org.nr: 921 956 592
- Telefon: 51 84 80 00
- E-post: gmc.hvac@gmc.no
- Nettsted: [gmc.no](https://www.gmc.no)
- Daglig leder: Stian Waage

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 266 mill. kr (+22,8 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 4,45 mill. kr (Margin 1,7 %)
- Ansatte: 112 (Opp fra 98 i november 2025)

## Ansatte

- september 2025: 96
- oktober 2025: 97
- november 2025: 98
- januar 2026: 99
- februar 2026: 100
- april 2026: 101
- mai 2026: 102
- juni 2026: 103
- juli 2026: 104
- september 2026: 109
- oktober 2026: 112

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 6,2 % (tilfredsstillende). Ned fra 8,0 % i 2024
- Likviditet: 1,20 (tilfredsstillende). Opp fra 1,15 i 2024
- Soliditet: 20,1 % (god). Samme som i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | −4,3 % | 5,2 % | 8,0 % | 6,2 % |
| Driftsmargin | −10,6 % | −1,8 % | 1,6 % | 2,3 % | 1,7 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | −20,7 % | - | - | 28,1 % |
| Likviditetsgrad | 1,16 | 1,28 | 1,28 | 1,15 | 1,20 |
| Soliditet | 23,5 % | 20,9 % | - | 20,1 % | 20,1 % |
| Gjeldsgrad | 3,3 | 3,8 | - | 4,0 | 4,0 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 74 779 | 104 690 | 177 143 | 216 924 | 266 293 |
| Driftsresultat | −7 957 | −1 877 | 2 922 | 4 981 | 4 453 |
| Årsresultat | −6 382 | −1 541 | 1 925 | 3 608 | 3 231 |
| Driftsmargin | −10,6 % | −1,8 % | 1,6 % | 2,3 % | 1,7 % |
| Sum gjeld | 25 637 | 42 183 | 47 277 | 52 668 | 64 947 |
| Sum driftskostnader | - | - | - | 211 943 | 261 840 |
| Finansresultat | - | - | - | −333 | −298 |
| Resultat før skatt | −8 176 | −1 961 | 2 495 | 4 649 | 4 155 |
| Anleggsmidler | 3 820 | 926 | 390 | 8 235 | 6 635 |
| Omløpsmidler | 29 674 | 52 374 | 59 929 | 57 656 | 74 667 |
| Sum eiendeler | 33 494 | 53 301 | 60 319 | 65 891 | 81 302 |
| Egenkapital | 7 858 | 11 117 | - | 13 223 | 16 354 |
| Kortsiktig gjeld | 25 618 | 40 829 | 46 894 | 49 950 | 62 447 |
| Langsiktig gjeld | 19 | 1 354 | 383 | 2 718 | 2 500 |

## Konsern

15 selskaper.

- [GMC KAPITAL AS](https://www.norscout.com/no/company/998886317-gmc-kapital-as) (Morselskap)
  - [GMC GROUP AS](https://www.norscout.com/no/company/913901681-gmc-group-as) (84,9 %)
    - [GMC EIENDOM AS](https://www.norscout.com/no/company/913901649-gmc-eiendom-as)
      - [BYFJORDPARKEN BOLIGUTVIKLING AS](https://www.norscout.com/no/company/999325750-byfjordparken-boligutvikling-as)
      - [BYFJORDPARKEN BRINKEN AS](https://www.norscout.com/no/company/921584393-byfjordparken-brinken-as)
      - [BYFJORDPARKEN ENERGI AS](https://www.norscout.com/no/company/913909518-byfjordparken-energi-as)
      - [BYFJORDPARKEN NÆRINGSUTVIKLING AS](https://www.norscout.com/no/company/923561072-byfjordparken-naeringsutvikling-as)
      - [MEKJARVIK 5 AS](https://www.norscout.com/no/company/952808168-mekjarvik-5-as)
    - [GMC HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/913901800-gmc-holding-as) (95 % · 10 ansatte)
      - GMC HVAC AS (Denne bedriften)
      - [GMC LIFTING SOLUTIONS AS](https://www.norscout.com/no/company/936063276-gmc-lifting-solutions-as) (13 ansatte)
      - [GMC MARINE PARTNER AS](https://www.norscout.com/no/company/996208680-gmc-marine-partner-as) (14 ansatte)
      - [GMC MARITIME AS](https://www.norscout.com/no/company/926121952-gmc-maritime-as) (43 ansatte)
      - [GMC POWER & AUTOMATION AS](https://www.norscout.com/no/company/926121820-gmc-power-automation-as) (51 ansatte)
      - [GMC YARD AS](https://www.norscout.com/no/company/921956533-gmc-yard-as) (56 ansatte)

## Ledelse og styre

- Stian Waage: Daglig leder
- Thomas Andre Vang: Styrets leder
- Roald Johannes Hauge: Styremedlem
- Vegard Solvik: Styremedlem
- Egil Fjøsne: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Kanalarmen 12, 4033 Stavanger
- Postadresse: Mekjarvik 5, 4072 Randaberg
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 28.250 Produksjon av kjøle- og ventilasjonsanlegg, unntatt til husholdningsbruk
- Etablert: 30.11.2018
- Aksjekapital: 819 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.01.2019
- Revisor: [PRICEWATERHOUSECOOPERS AS](https://www.norscout.com/no/company/987009713-pricewaterhousecoopers-as)
- Størrelse: Nr. 4 av 31 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Levere produkter, systemløsninger og tjenester til skip, rigger og faste offshoreinstallasjoner, samt annen virksomhet som står i forbindelse med dette, herunder deltakelse i andre selskap med samme eller lignende formål og investering i fast eiendom.

## Siste endringer

- 23.03.2026: Ny forretningsadresse
- 06.02.2026: Styret endret

## Kunngjøringer

- 22.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000585772&sokeverdi=921956592&spraak=nb)
- 23.03.2026: [Forretningsadresse](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000134262&sokeverdi=921956592&spraak=nb)
- 01.11.2025: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000814432&sokeverdi=921956592&spraak=nb)
- 11.07.2025: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000573399&sokeverdi=921956592&spraak=nb)
- 02.07.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000519769&sokeverdi=921956592&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [PROSERV NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/980955338-proserv-norge-as) | Sola | 102 | 277 mill. kr | +11,1 % |
| [FPE SONTUM AS](https://www.norscout.com/no/company/981990374-fpe-sontum-as) | Sola | 80 | 285 mill. kr | −7,3 % |
| [KOLOS LIFTING & INSPECTION AS](https://www.norscout.com/no/company/814056872-kolos-lifting-inspection-as) | Sola | 71 | 190 mill. kr | +11,9 % |
| [DWELLOP AS](https://www.norscout.com/no/company/912891542-dwellop-as) | Sola | 45 | 256 mill. kr | −1,1 % |
| [K. LUND OFFSHORE AS](https://www.norscout.com/no/company/914040620-k-lund-offshore-as) | Sola | 33 | 172 mill. kr | −25,5 % |
| [CRE8 SYSTEMS AS](https://www.norscout.com/no/company/895784842-cre8-systems-as) | Sola | 22 | 177 mill. kr | +18,4 % |
| [FLOWTEC AS](https://www.norscout.com/no/company/976049365-flowtec-as) | Sola | 18 | 83,3 mill. kr | −9,7 % |
| [CONTROL CUTTER AS](https://www.norscout.com/no/company/995927861-control-cutter-as) | Sola | 15 | 160 mill. kr | +53,6 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 29.10.2026.
