---
title: "GJØVIK SPECSAVERS AS (922533148): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "GJØVIK SPECSAVERS AS i Gjøvik hadde 21,5 mill. kr i driftsinntekter i 2026 og 9 ansatte. Daglig leder er Kari Bakken. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/922533148-gjovik-specsavers-as"
---

# GJØVIK SPECSAVERS AS

Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler · Gjøvik · Etablert 2019

- Org.nr: 922 533 148
- Nettsted: [specsavers.no](https://specsavers.no)
- Daglig leder: Kari Bakken (også styremedlem)

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2026: 21,5 mill. kr (+6,0 % fra 2025)
- Driftsresultat 2026: 3,32 mill. kr (Margin 15,4 %)
- Ansatte: 9

## Ansatte

- november 2025: 11
- mars 2026: 10
- juli 2026: 9

## Nøkkeltall 2026

- Lønnsomhet: 45,0 % (meget god). Opp fra 39,6 % i 2025
- Likviditet: 0,94 (svak). Opp fra 0,92 i 2025
- Soliditet: 8,6 % (svak). Ned fra 9,3 % i 2025

| Nøkkeltall | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | 49,2 % | 42,6 % | 33,0 % | 39,6 % | 45,0 % |
| Driftsmargin | 16,9 % | 16,5 % | 13,7 % | 14,8 % | 15,4 % |
| Egenkapitalrentabilitet | 129,1 % | 97,9 % | 67,3 % | 138,2 % | 494,1 % |
| Likviditetsgrad | 1,20 | 1,95 | 1,57 | 0,92 | 0,94 |
| Soliditet | 29,9 % | 54,8 % | 43,6 % | 9,3 % | 8,6 % |
| Gjeldsgrad | 2,3 | 0,8 | 1,3 | 9,8 | 10,6 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 16 745 | 17 902 | 18 763 | 20 274 | 21 485 |
| Driftsresultat | 2 831 | 2 959 | 2 579 | 2 996 | 3 319 |
| Årsresultat | 2 208 | 2 319 | 2 077 | 2 371 | 2 592 |
| Driftsmargin | 16,9 % | 16,5 % | 13,7 % | 14,8 % | 15,4 % |
| Sum gjeld | 4 403 | 3 469 | 4 838 | 6 558 | 7 176 |
| Sum driftskostnader | - | - | 16 183 | 17 279 | 18 166 |
| Finansresultat | - | - | 91 | 51 | 10 |
| Resultat før skatt | 2 832 | 2 975 | 2 670 | 3 047 | 3 329 |
| Anleggsmidler | 1 008 | 907 | 2 536 | 1 965 | 1 674 |
| Omløpsmidler | 5 274 | 6 761 | 6 039 | 5 266 | 6 177 |
| Sum eiendeler | 6 283 | 7 668 | 8 575 | 7 231 | 7 851 |
| Egenkapital | 1 880 | 4 199 | 3 737 | 673 | 675 |
| Kortsiktig gjeld | 4 403 | 3 469 | 3 844 | 5 740 | 6 541 |
| Langsiktig gjeld | 0 | 0 | 994 | 818 | - |

| 1 000 kr | 2021 |
| --- | ---: |
| Driftsinntekter | 15 487 |
| Driftsresultat | 2 790 |
| Årsresultat | 2 174 |
| Driftsmargin | 18 % |
| Sum gjeld | 2 714 |
| Sum driftskostnader | - |
| Finansresultat | - |
| Resultat før skatt | 2 790 |
| Anleggsmidler | 589 |
| Omløpsmidler | 4 633 |
| Sum eiendeler | 5 222 |
| Egenkapital | 2 508 |
| Kortsiktig gjeld | 2 714 |
| Langsiktig gjeld | 0 |

## Ledelse og styre

- Kari Bakken: Daglig leder og styremedlem
- Richard Neil Owens: Styrets leder
- Henning Jørgen Færden: Styremedlem
- Nina Helen Kleppe: Styremedlem
- Lise Faldbakken: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: Storgata 10, 2815 Gjøvik
- Postadresse: Postboks 788 Sentrum, 0106 Oslo
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 47.740 Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler
- Etablert: 04.02.2019
- Tidligere navn: NYE ABT OPTIKK AS (2019 til 2020)
- Aksjekapital: 30 125 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.05.2019
- Revisor: [BDO AS](https://www.norscout.com/no/company/993606650-bdo-as)
- Regnskapsfører: [AZETS INSIGHT AS](https://www.norscout.com/no/company/983338917-azets-insight-as)
- Størrelse: Nr. 50 av 489 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Optikervirksomhet og varehandel i forbindelse med dette.

## Kunngjøringer

- 04.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000498703&sokeverdi=922533148&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [GJØVIK OPTIKK AS](https://www.norscout.com/no/company/974687623-gjovik-optikk-as) | Gjøvik | 5 | 4,59 mill. kr | +7,4 % |
| [SYNSENTERET AS](https://www.norscout.com/no/company/951538744-synsenteret-as) | Gjøvik | - | 7,09 mill. kr | +2,9 % |
| [PANTOGLASSES AS](https://www.norscout.com/no/company/933794210-pantoglasses-as) | Gjøvik | - | 133 172 kr | - |
| [HAGE OG FRITIDSMASKINER AS](https://www.norscout.com/no/company/923584919-hage-og-fritidsmaskiner-as) | Gjøvik | 9 | 28,9 mill. kr | +16,6 % |
| [ØVERLI BUTIKKDRIFT AS](https://www.norscout.com/no/company/935365554-overli-butikkdrift-as) | Gjøvik | 9 | 15,3 mill. kr | - |
| [DEKK OG FELG AS](https://www.norscout.com/no/company/968023675-dekk-og-felg-as) | Gjøvik | 9 | 30,4 mill. kr | +20,6 % |
| [TJØNNÅS DELIKATESSER AS](https://www.norscout.com/no/company/928973727-tjonnas-delikatesser-as) | Gjøvik | 9 | 2,82 mill. kr | −17,3 % |
| [JEANETTE AMUNDSEN AS](https://www.norscout.com/no/company/929744071-jeanette-amundsen-as) | Gjøvik | 10 | 1,9 mill. kr | +13,9 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 16.07.2026.
