---
title: "ÅRDAL ENERGI HOLDING AS (922955220): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "ÅRDAL ENERGI HOLDING AS i Årdal hadde 6,53 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 6 ansatte. Daglig leder er Jan Stian Smedegård. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/922955220-ardal-energi-holding-as"
---

# ÅRDAL ENERGI HOLDING AS

Distribusjon av elektrisitet · Årdal · Etablert 2019

- Org.nr: 922 955 220
- Telefon: 57 64 86 00
- E-post: post@ardal-energi.no
- Nettsted: [ardal-energi.no](https://www.ardal-energi.no)
- Daglig leder: Jan Stian Smedegård

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 6,53 mill. kr
- Driftsresultat 2025: −5,64 mill. kr (Margin −86,4 %)
- Ansatte: 6
- Konsernets driftsinntekter 2025: 146 mill. kr (+16,7 % fra 2024)

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 19,6 % (meget god). Opp fra 5,4 % i 2024
- Likviditet: 1,29 (tilfredsstillende). Ned fra 1,90 i 2024
- Soliditet: 70,4 % (meget god). Ned fra 84,8 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 30,1 % | 11,9 % | 5,4 % | 19,6 % |
| Driftsmargin | - | - | - | - | −86,4 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 36,7 % | 13,7 % | −3,0 % | 25,2 % |
| Likviditetsgrad | 2,33 | 2,61 | 4,25 | 1,90 | 1,29 |
| Soliditet | 80,8 % | 82,8 % | 92,5 % | 84,8 % | 70,4 % |
| Gjeldsgrad | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,2 | 0,4 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 0 | - | - | - | 6 529 |
| Driftsresultat | −638 | −1 532 | −1 772 | −2 834 | −5 637 |
| Årsresultat | 16 978 | 41 030 | 16 919 | −3 391 | 26 340 |
| Driftsmargin | - | - | - | - | −86,4 % |
| Sum gjeld | 24 020 | 25 523 | 10 158 | 18 456 | 44 848 |
| Sum driftskostnader | - | - | 1 772 | 2 834 | 12 166 |
| Finansresultat | - | - | 18 680 | −559 | 32 061 |
| Resultat før skatt | 17 146 | 41 057 | 16 908 | −3 393 | 26 423 |
| Anleggsmidler | 69 418 | 81 646 | 91 706 | 86 673 | 110 861 |
| Omløpsmidler | 55 910 | 66 616 | 43 110 | 35 050 | 40 594 |
| Sum eiendeler | 125 328 | 148 262 | 134 816 | 121 723 | 151 455 |
| Egenkapital | 101 309 | 122 739 | 124 658 | 103 268 | 106 607 |
| Kortsiktig gjeld | 24 020 | 25 496 | 10 142 | 18 443 | 31 351 |
| Langsiktig gjeld | 0 | 27 | 15 | 13 | 13 497 |

## Konsernregnskap

| 1 000 kr | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 141 774 | 125 485 | 146 402 |
| Driftsresultat | 41 066 | 9 164 | 36 761 |
| Årsresultat | 35 534 | −1 947 | 28 436 |
| Driftsmargin | 29 % | 7,3 % | 25,1 % |
| Sum gjeld | 127 919 | 119 540 | 112 597 |
| Sum driftskostnader | 100 708 | 116 321 | 109 640 |
| Finansresultat | 4 372 | −9 621 | 494 |
| Resultat før skatt | 45 438 | −456 | 37 255 |
| Anleggsmidler | 152 786 | 151 209 | 155 684 |
| Omløpsmidler | 138 766 | 112 763 | 105 537 |
| Sum eiendeler | 291 552 | 263 973 | 261 221 |
| Egenkapital | 163 632 | 144 433 | 148 623 |
| Kortsiktig gjeld | 48 902 | 44 672 | 50 842 |
| Langsiktig gjeld | 79 017 | 74 867 | 61 755 |

## Ledelse og styre

- Jan Stian Smedegård: Daglig leder
- Egon Mogens Moen: Styrets leder
- Kirsti Eklund: Styremedlem
- Stian Marius Bye: Styremedlem
- Tor Erik Sveen: Styremedlem
- Trude Klingenberg: Styremedlem
- Jon Inge Øvrebø: Varamedlem
- Jan Inge Buene: Varamedlem
- Bodil Helen Nordnes: Varamedlem
- Rune Blikken: Varamedlem
- Amarilys Jimenez: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Utladalsvegen 1, 6884 Øvre Årdal
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 35.140 Distribusjon av elektrisitet
- Etablert: 23.05.2019
- Aksjekapital: 29 000 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.01.2025
- Revisor: [BDO AS](https://www.norscout.com/no/company/993606650-bdo-as)
- Størrelse: Nr. 108 av 134 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Eige og forvalte aksjar i selskap innan fornybar energi og infrastruktur innan nett- og breibandsløysingar. Årdal Energi Holding AS skal vere ein pådrivar for å sikre og utvikle fornybar energi og infrastruktur til innbyggjarar og næringsliv i Årdal. Årdal Energi Holding AS skal skaffe innbyggjarar og næringsliv i Årdal sikker levering av fornybar energi til konkurransedyktige prisar. Årdal Energi Holding AS skal ivareta Årdal kommune sine eigarinteresser og vere kommunen sitt fagmiljø innan fornybar energi. I forvaltninga av eigarskapen, skal Årdal Energi Holding AS leggje vekt på å byggje og bevare lokale arbeidsplassar basert på kompetanse, ansvar og trivsel, gjennom eit aktivt HMS-arbeid. Årdal Energi Holding AS kan delta som partner/aksjonær i felles næringsutvikling initiativ som er i tråd med Årdal kommune sin strategiske næringsplan.

## Siste endringer

- 14.09.2026: Antall ansatte endret til 6
- 25.03.2026: Styret endret

## Kunngjøringer

- 01.08.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000637959&sokeverdi=922955220&spraak=nb)
- 25.03.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000140508&sokeverdi=922955220&spraak=nb)
- 09.08.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000685345&sokeverdi=922955220&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [STRAUMNETT AS](https://www.norscout.com/no/company/922694435-straumnett-as) | Årdal | 11 | 50,9 mill. kr | +23,7 % |
| [ÅRDAL KRAFTLAG AS](https://www.norscout.com/no/company/922694443-ardal-kraftlag-as) | Årdal | - | 66,1 mill. kr | +10 % |
| [SEIMSDAL KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/988457434-seimsdal-kraft-as) | Årdal | - | 10,4 mill. kr | +31,2 % |
| [ÅRDAL ENERGI PRODUKSJON AS](https://www.norscout.com/no/company/932099241-ardal-energi-produksjon-as) | Årdal | - | 562 130 kr | - |
| [SOGN MILJØKRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/919471646-sogn-miljokraft-as) | Årdal | - | 56 912 kr | - |
| [MOSTRAUM NETT AS](https://www.norscout.com/no/company/933584801-mostraum-nett-as) | Modalen | 6 | 7,82 mill. kr | - |
| [FREDRIKSTAD ENERGI AS](https://www.norscout.com/no/company/971644494-fredrikstad-energi-as) | Fredrikstad | 5 | 27,6 mill. kr | −13 % |
| [KLEPP ENERGI HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/925817554-klepp-energi-holding-as) | Klepp | 6 | 12 mill. kr | +15,1 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 04.10.2026.
