---
title: "KUVELDA KRAFT AS (923816089): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "KUVELDA KRAFT AS i Lærdal hadde 20 mill. kr i driftsinntekter i 2025. Daglig leder er Knut Skår. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/923816089-kuvelda-kraft-as"
---

# KUVELDA KRAFT AS

Produksjon av elektrisitet fra vannkraft · Lærdal

- Org.nr: 923 816 089
- Daglig leder: Knut Skår

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 20 mill. kr (+26,8 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 10,2 mill. kr (Margin 50,7 %)
- Etablert: 2019

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 6,2 % (tilfredsstillende). Opp fra 4,0 % i 2024
- Likviditet: 1,88 (god). Ned fra 2,43 i 2024
- Soliditet: 53,1 % (meget god). Opp fra 52,6 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | - | - | 4,0 % | 6,2 % |
| Driftsmargin | 38,0 % | 55,9 % | 38,1 % | 23,9 % | 50,7 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | - | - | 2,5 % | 7,2 % |
| Likviditetsgrad | - | - | 5,88 | 2,43 | 1,88 |
| Soliditet | - | - | 46,4 % | 52,6 % | 53,1 % |
| Gjeldsgrad | - | - | 1,2 | 0,9 | 0,9 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 3 363 | 53 471 | 16 258 | 15 802 | 20 037 |
| Driftsresultat | 1 279 | 29 910 | 6 195 | 3 775 | 10 164 |
| Årsresultat | 1 045 | 21 628 | 2 019 | 1 999 | 5 879 |
| Driftsmargin | 38 % | 55,9 % | 38,1 % | 23,9 % | 50,7 % |
| Sum gjeld | 118 707 | 159 282 | 118 137 | 93 025 | 94 194 |
| Sum driftskostnader | 2 084 | 23 560 | 10 063 | 12 028 | 9 873 |
| Finansresultat | −10 | −2 162 | −3 584 | −1 211 | −2 626 |
| Resultat før skatt | - | - | 2 611 | 2 564 | 7 537 |
| Anleggsmidler | - | - | 191 829 | 191 340 | 189 294 |
| Omløpsmidler | - | - | 28 737 | 5 114 | 11 708 |
| Sum eiendeler | - | - | 220 566 | 196 454 | 201 002 |
| Egenkapital | - | - | 102 430 | 103 429 | 106 808 |
| Kortsiktig gjeld | - | - | 4 887 | 2 102 | 6 224 |
| Langsiktig gjeld | - | - | 113 249 | 90 924 | 87 970 |

## Ledelse og styre

- Knut Skår: Daglig leder
- Siri Lagmannsås: Styrets leder
- Erlend Bårgard: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: Grandavegen 4, 6887 Lærdal
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 35.121 Produksjon av elektrisitet fra vannkraft
- Etablert: 25.10.2019
- Aksjekapital: 50 000 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.05.2020
- Revisor: [ERNST & YOUNG AS](https://www.norscout.com/no/company/976389387-ernst-young-as)
- Størrelse: Nr. 105 av 621 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Eiga, driva og utvikla kraftproduksjonsanlegg, å overføra og omsetja kraft, å forvalta eigedom samt å driva verksemd som står i naturleg samanheng med dette. Verksemda kan drivast åleina, i samarbeid med andre eller ved deltaking i andre foretak.

## Kunngjøringer

- 14.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000546686&sokeverdi=923816089&spraak=nb)
- 07.07.2025: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000544157&sokeverdi=923816089&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [OKKEN KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/919372362-okken-kraft-as) | Lærdal | - | 112 mill. kr | +23 % |
| [VINDEDAL KRAFTVERK AS](https://www.norscout.com/no/company/986932283-vindedal-kraftverk-as) | Lærdal | - | 9,06 mill. kr | +31,5 % |
| [NIVLA KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/879904552-nivla-kraft-as) | Lærdal | - | 5,58 mill. kr | +12,3 % |
| [OKKEN HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/923615814-okken-holding-as) | Lærdal | - | - | - |
| [SEV AS](https://www.norscout.com/no/company/926186787-sev-as) | Lærdal | - | 122 mill. kr | +1 487,9 % |
| [LÆRDAL ENERGI AS](https://www.norscout.com/no/company/914078865-laerdal-energi-as) | Lærdal | - | 2,52 mill. kr | - |
| [SAGE KRAFTVERK AS](https://www.norscout.com/no/company/982275431-sage-kraftverk-as) | Luster | - | 20,9 mill. kr | +37,1 % |
| [BERGSELVI KRAFTVERK AS](https://www.norscout.com/no/company/991936491-bergselvi-kraftverk-as) | Luster | - | 19,5 mill. kr | +126,4 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 15.07.2026.
