---
title: "HVAL HOLDING AS (925781630): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "HVAL HOLDING AS i Sarpsborg er registrert i Enhetsregisteret. Daglig leder er Even Andre Karlsen. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/925781630-hval-holding-as"
---

# HVAL HOLDING AS

Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet · Sarpsborg

Morselskap for 9 selskaper

- Org.nr: 925 781 630
- Daglig leder: Even Andre Karlsen (også styreleder)

## Nøkkeltall

- Driftsresultat 2025: −346 606 kr
- Konsernets driftsinntekter 2025: 1,25 mrd. kr (−4,3 % fra 2024)
- Etablert: 2020

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 17,9 % (meget god). Opp fra 14,1 % i 2024
- Likviditet: 23,04 (meget god). Opp fra 12,46 i 2024
- Soliditet: 97,8 % (meget god). Opp fra 96,4 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 7,2 % | 18,9 % | 14,1 % | 17,9 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 7,5 % | 11,6 % | 8,7 % | 18,1 % |
| Likviditetsgrad | 8,92 | 8,49 | 14,58 | 12,46 | 23,04 |
| Soliditet | 96,0 % | 95,3 % | 97,0 % | 96,4 % | 97,8 % |
| Gjeldsgrad | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsresultat | −3 | −43 | −316 | −199 | −347 |
| Årsresultat | 5 648 | 44 177 | 80 942 | 55 335 | 137 141 |
| Sum gjeld | 24 022 | 30 746 | 20 746 | 26 128 | 18 211 |
| Sum driftskostnader | - | - | 316 | 199 | 347 |
| Finansresultat | - | - | 75 697 | 60 143 | 138 337 |
| Resultat før skatt | 5 670 | 44 781 | 75 381 | 59 944 | 137 991 |
| Anleggsmidler | 382 751 | 386 893 | 396 453 | 402 986 | 418 261 |
| Omløpsmidler | 214 259 | 261 018 | 302 399 | 325 632 | 419 580 |
| Sum eiendeler | 597 010 | 647 911 | 698 853 | 728 618 | 837 842 |
| Egenkapital | 572 988 | 617 165 | 678 107 | 702 490 | 819 631 |
| Kortsiktig gjeld | 24 022 | 30 746 | 20 746 | 26 128 | 18 211 |
| Langsiktig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | - |

## Konsernregnskap

| mill. kr | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 1 335,5 | 1 311,8 | 1 254,8 |
| Driftsresultat | 267,5 | 237,3 | 203,9 |
| Årsresultat | 201,3 | 184,6 | 197,5 |
| Driftsmargin | 20 % | 18,1 % | 16,2 % |
| Sum gjeld | 369,6 | 349,7 | 268,5 |
| Sum driftskostnader | 1 068,0 | 1 074,5 | 1 050,9 |
| Finansresultat | −13,3 | 3,7 | 40,8 |
| Resultat før skatt | 254,2 | 241,0 | 244,7 |
| Anleggsmidler | 553,1 | 559,0 | 561,1 |
| Omløpsmidler | 1 255,4 | 1 367,6 | 1 413,8 |
| Sum eiendeler | 1 808,6 | 1 926,6 | 1 974,9 |
| Egenkapital | 1 439,0 | 1 576,9 | 1 706,4 |
| Kortsiktig gjeld | 345,4 | 313,8 | 221,5 |
| Langsiktig gjeld | 24,2 | 35,9 | 47,0 |

## Konsern

10 selskaper.

- HVAL HOLDING AS (Denne bedriften)
  - [PRETEC GROUP AS](https://www.norscout.com/no/company/925781665-pretec-group-as)
    - J PENEN & CO NV (Utenlandsk)
    - PRETEC AB (60 % · Utenlandsk)
    - [PRETEC AS](https://www.norscout.com/no/company/980429245-pretec-as) (70 % · 81 ansatte)
    - PRETEC DANMARK A/S (60 % · Utenlandsk)
    - PRETEC FINLAND OY (80 % · Utenlandsk)
    - PRETEC UNDERGROUND PRIVATE LTD (Utenlandsk)
    - ZHEJIANG PRETEC METAL PRODUCTS LTD (Utenlandsk)
      - HAINING PRETEC TRADING CO LTD (Utenlandsk)

## Ledelse og styre

- Even Andre Karlsen: Daglig leder og styrets leder

## Fakta

- Adresse: Kampenesmosen 3, 1739 Borgenhaugen
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 46.630 Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet
- Etablert: 23.09.2020
- Aksjekapital: 1 300 000 kr
- MVA-registrert: Nei
- Revisor: [BDO AS](https://www.norscout.com/no/company/993606650-bdo-as)
- Formål: Investeringer og deltagelse i andre virksomheter.

## Kunngjøringer

- 20.08.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000705324&sokeverdi=925781630&spraak=nb)
- 12.08.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000691171&sokeverdi=925781630&spraak=nb)
- 02.08.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000661570&sokeverdi=925781630&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [MERO HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/989119559-mero-holding-as) | Sarpsborg | - | 0 kr | - |
| [WORKON SOLUTIONS AS](https://www.norscout.com/no/company/918103724-workon-solutions-as) | Sarpsborg | - | 0 kr | - |
| [EMVEX AS](https://www.norscout.com/no/company/833429582-emvex-as) | Sarpsborg | - | 59 617 kr | - |
| [DEMTOOL AS](https://www.norscout.com/no/company/923102329-demtool-as) | Sarpsborg | - | 582 104 kr | - |
| [ÅDALEN INVEST AS](https://www.norscout.com/no/company/897664372-adalen-invest-as) | Sarpsborg | - | 930 831 kr | −26,2 % |
| [PRETEC GROUP AS](https://www.norscout.com/no/company/925781665-pretec-group-as) | Sarpsborg | - | 2,48 mill. kr | +10,8 % |
| [MEGGER AS](https://www.norscout.com/no/company/931924583-megger-as) | Sarpsborg | 7 | 58 mill. kr | +24,1 % |
| [ATILLITUM AS](https://www.norscout.com/no/company/979729278-atillitum-as) | Sarpsborg | 11 | 37,2 mill. kr | +11,7 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 21.08.2026.
