---
title: "HELGANES KRAFT AS (927210592): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "HELGANES KRAFT AS i Suldal hadde 6,08 mill. kr i driftsinntekter i 2025. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/927210592-helganes-kraft-as"
---

# HELGANES KRAFT AS

Produksjon av elektrisitet fra vannkraft · Suldal

- Org.nr: 927 210 592
- Styreleder: Eirik Øritsland

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 6,08 mill. kr (+14 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 3,81 mill. kr (Margin 62,7 %)
- Etablert: 2021

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 22,0 % (meget god). Opp fra 16,3 % i 2024
- Likviditet: 4,94 (meget god). Ned fra 5,10 i 2024
- Soliditet: 88,9 % (meget god). Ned fra 92,0 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | - | - | 16,3 % | 22,0 % |
| Driftsmargin | 71,1 % | 81,9 % | 70,9 % | 49,8 % | 62,7 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | - | - | 20,3 % | 24,4 % |
| Likviditetsgrad | - | - | 1,52 | 5,10 | 4,94 |
| Soliditet | - | - | 70,2 % | 92,0 % | 88,9 % |
| Gjeldsgrad | - | - | 0,4 | 0,1 | 0,1 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 5 275 | 15 963 | 7 197 | 5 331 | 6 076 |
| Driftsresultat | 3 751 | 13 080 | 5 104 | 2 655 | 3 809 |
| Årsresultat | 2 725 | 10 080 | 3 950 | 2 195 | 3 083 |
| Driftsmargin | 71,1 % | 81,9 % | 70,9 % | 49,8 % | 62,7 % |
| Sum gjeld | - | - | 5 447 | 1 293 | 2 176 |
| Sum driftskostnader | 1 524 | 2 884 | 2 092 | 2 677 | 2 267 |
| Finansresultat | −291 | −156 | 55 | 161 | 145 |
| Resultat før skatt | - | - | 5 159 | 2 815 | 3 954 |
| Anleggsmidler | - | - | 10 144 | 10 086 | 9 187 |
| Omløpsmidler | - | - | 8 147 | 6 127 | 10 493 |
| Sum eiendeler | - | - | 18 291 | 16 213 | 19 680 |
| Egenkapital | - | - | 12 843 | 14 920 | 17 504 |
| Kortsiktig gjeld | - | - | 5 367 | 1 202 | 2 124 |
| Langsiktig gjeld | - | - | 80 | 90 | 52 |

## Ledelse og styre

- Eirik Øritsland: Styrets leder
- Jan Terje Solhaug: Styremedlem
- Øystein Flåt: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: Kvilldalsvegen 28, 4237 Suldalsosen
- Postadresse: Austhallet 5, 4018 Stavanger
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 35.121 Produksjon av elektrisitet fra vannkraft
- Etablert: 13.05.2021
- Aksjekapital: 60 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.05.2021
- Revisor: [REVISJON RYFYLKE AS](https://www.norscout.com/no/company/983549896-revisjon-ryfylke-as)
- Størrelse: Nr. 194 av 620 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Planlegging, prosjektering og bygging av kraftverk samt drift av minikraftverk, småkraftverk og salg av elektrisk kraft.

## Siste endringer

- 11.03.2026: Regnskapsfører endret
- 03.02.2026: Tore Andre Eide fratrådt som styremedlem
- 03.02.2026: Tone Eide fratrådt som styremedlem
- 03.02.2026: Eskil Eide fratrådt som styreleder
- 03.02.2026: Øystein Flåt ny som styremedlem
- 03.02.2026: Jan Terje Solhaug ny som styremedlem
- 03.02.2026: Eirik Øritsland ny som styreleder

## Kunngjøringer

- 24.10.2026: [Fusjonsbeslutning](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000817026&sokeverdi=927210592&spraak=nb)
- 21.02.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000072077&sokeverdi=927210592&spraak=nb)
- 23.01.2026: [Vedtektsdato](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000028198&sokeverdi=927210592&spraak=nb)
- 23.01.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000028197&sokeverdi=927210592&spraak=nb)
- 23.01.2026: [Meldepliktig avtale](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000028179&sokeverdi=927210592&spraak=nb)
- 06.08.2025: [Forretningsadresse](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000678638&sokeverdi=927210592&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [TJØSTHEIM KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/986919708-tjostheim-kraft-as) | Suldal | - | 6,64 mill. kr | +2,1 % |
| [TVEITEÅNO KRAFTVERK AS](https://www.norscout.com/no/company/986950508-tveiteano-kraftverk-as) | Suldal | - | 3,84 mill. kr | +2,7 % |
| [STRÅPA KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/989777432-strapa-kraft-as) | Suldal | - | 6,95 mill. kr | +6,5 % |
| [GRYTE KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/988119342-gryte-kraft-as) | Suldal | - | 3,83 mill. kr | +1,2 % |
| [TYSSELAND KRAFTLAG AS](https://www.norscout.com/no/company/979749643-tysseland-kraftlag-as) | Suldal | - | 11,4 mill. kr | +0,5 % |
| [FOSSÅNO KRAFTVERK AS](https://www.norscout.com/no/company/987800534-fossano-kraftverk-as) | Suldal | - | 3,74 mill. kr | +12,5 % |
| [KLEIVANE KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/985638144-kleivane-kraft-as) | Suldal | - | 1,62 mill. kr | +9,0 % |
| [BJERGAELVA KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/880419552-bjergaelva-kraft-as) | Suldal | - | 1,24 mill. kr | +13,3 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 07.05.2026.
