---
title: "SYSTEMAIR AS (929387384): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "SYSTEMAIR AS i Stavanger hadde 633 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 125 ansatte. Daglig leder er Bjørn-Osvald Skandsen. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/929387384-systemair-as"
---

# SYSTEMAIR AS

Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr · Stavanger · Etablert 1962

- Org.nr: 929 387 384
- Telefon: 51 96 97 00
- E-post: mailbox@systemair.no
- Nettsted: [systemair.com](https://systemair.com)
- Daglig leder: Bjørn-Osvald Skandsen

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 633 mill. kr (+1,7 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 64,4 mill. kr (Margin 10,2 %)
- Ansatte: 125 (Ned fra 129 i desember 2025)

## Ansatte

- september 2025: 125
- oktober 2025: 126
- november 2025: 128
- desember 2025: 129
- januar 2026: 128
- februar 2026: 130
- mars 2026: 129
- april 2026: 128
- juli 2026: 125
- september 2026: 129
- oktober 2026: 125

### Per sted

- Dal: 60 ansatte
- Stavanger: 38 ansatte
- Oslo: 16 ansatte
- Trondheim: 6 ansatte
- Laksevåg: 5 ansatte

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 29,5 % (meget god). Ned fra 29,7 % i 2024
- Likviditet: 1,51 (god). Opp fra 1,28 i 2024
- Soliditet: 46,0 % (meget god). Opp fra 35,4 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 31,9 % | 49,3 % | 29,7 % | 29,5 % |
| Driftsmargin | 10,6 % | 11,3 % | 17,5 % | 10,1 % | 10,2 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | - | - | 84,2 % | 67,3 % |
| Likviditetsgrad | 1,13 | 1,17 | 1,21 | 1,28 | 1,51 |
| Soliditet | - | - | 30,1 % | 35,4 % | 46,0 % |
| Gjeldsgrad | - | - | 2,3 | 1,8 | 1,2 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 567 177 | 614 053 | 653 676 | 622 834 | 633 210 |
| Driftsresultat | 60 054 | 69 338 | 114 421 | 62 784 | 64 449 |
| Årsresultat | 51 786 | 53 259 | 80 590 | 50 067 | 50 608 |
| Driftsmargin | 10,6 % | 11,3 % | 17,5 % | 10,1 % | 10,2 % |
| Sum gjeld | 176 296 | 193 697 | 165 772 | 149 033 | 131 819 |
| Sum driftskostnader | - | - | 539 255 | 560 050 | 568 760 |
| Finansresultat | - | - | −10 968 | 1 571 | 672 |
| Resultat før skatt | 66 409 | 68 351 | 103 453 | 64 355 | 65 121 |
| Anleggsmidler | 59 046 | 54 641 | 50 193 | 50 451 | 58 805 |
| Omløpsmidler | 162 125 | 187 228 | 187 021 | 180 080 | 185 119 |
| Sum eiendeler | 221 171 | 241 869 | 237 214 | 230 532 | 243 924 |
| Egenkapital | - | - | 71 443 | 81 498 | 112 105 |
| Kortsiktig gjeld | 143 547 | 160 264 | 154 272 | 140 533 | 122 319 |
| Langsiktig gjeld | 32 749 | 33 433 | 11 500 | 8 500 | 9 500 |

## Ledelse og styre

- Bjørn-Osvald Skandsen: Daglig leder
- Lars Mats Robert Larsson: Styrets leder
- Catrin Aase: Styremedlem
- Karl-Olof Glassel: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: Forusparken 2, 4031 Stavanger
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 46.840 Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr
- Etablert: 02.01.1962
- Tidligere navn: VILLAVENT AS (1996 til 2001); FLEBU SANDNES AS (1995 til 1996)
- Aksjekapital: 6 200 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.01.1970
- Revisor: [ERNST & YOUNG AS](https://www.norscout.com/no/company/976389387-ernst-young-as)
- Størrelse: Nr. 12 av 379 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Handelsvirksomhet samt teknisk og industriell virksomhet.

## Siste endringer

- 06.03.2026: Styret endret

## Kunngjøringer

- 06.03.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000098859&sokeverdi=929387384&spraak=nb)
- 28.01.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000034290&sokeverdi=929387384&spraak=nb)
- 31.12.2025: [Vedtektsdato](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000903222&sokeverdi=929387384&spraak=nb)
- 31.12.2025: [Kapital](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000903223&sokeverdi=929387384&spraak=nb)
- 17.12.2025: [Vedtektsdato](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000887539&sokeverdi=929387384&spraak=nb)
- 17.12.2025: [Kapital](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000887540&sokeverdi=929387384&spraak=nb)
- 17.12.2025: [Gjennomføring av fisjon](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000887538&sokeverdi=929387384&spraak=nb)
- 23.10.2025: [Fisjonsbeslutning](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000800328&sokeverdi=929387384&spraak=nb)
- 22.10.2025: [Omgjøring av fisjon](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000798885&sokeverdi=929387384&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [KLIMATISK AS](https://www.norscout.com/no/company/915868975-klimatisk-as) | Stavanger | 7 | 23,2 mill. kr | +2,3 % |
| [SCANLOK AS](https://www.norscout.com/no/company/815585682-scanlok-as) | Stavanger | - | 12,4 mill. kr | +3,3 % |
| [SOLVIND AS](https://www.norscout.com/no/company/990009155-solvind-as) | Stavanger | - | 59 780 kr | - |
| [DANSK HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/915796095-dansk-holding-as) | Stavanger | - | - | - |
| [NORRØNA STORKJØKKEN AS](https://www.norscout.com/no/company/914761026-norrona-storkjokken-as) | Stavanger | 139 | 588 mill. kr | +77,8 % |
| [SVERDRUP STEEL AS](https://www.norscout.com/no/company/862380592-sverdrup-steel-as) | Stavanger | 42 | 1,46 mrd. kr | −35,9 % |
| [MRC GLOBAL NORWAY AS](https://www.norscout.com/no/company/996335429-mrc-global-norway-as) | Stavanger | 157 | 2,22 mrd. kr | +35 % |
| [MATCOMPANIET AS](https://www.norscout.com/no/company/984012187-matcompaniet-as) | Stavanger | 41 | 220 mill. kr | +10,1 % |

## Bedriftslister

- [Eiendomsselskaper i Stavanger](https://www.norscout.com/no/l/eiendomsselskaper/stavanger)
- [Helsebedrifter i Stavanger](https://www.norscout.com/no/l/helsebedrifter/stavanger)
- [Byggfirmaer i Stavanger](https://www.norscout.com/no/l/byggfirmaer/stavanger)
- [IT-selskaper i Stavanger](https://www.norscout.com/no/l/it-selskaper/stavanger)
- [Transportbedrifter i Stavanger](https://www.norscout.com/no/l/transportbedrifter/stavanger)
- [Hotell- og restaurantbedrifter i Stavanger](https://www.norscout.com/no/l/hotell-og-restaurantbedrifter/stavanger)

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
