---
title: "WESTCON YARDS AS (930720313): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "WESTCON YARDS AS i Vindafjord hadde 2,41 mrd. kr i driftsinntekter i 2025 og 422 ansatte. Daglig leder er Øystein Matre. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/930720313-westcon-yards-as"
---

# WESTCON YARDS AS

Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter · Vindafjord · Etablert 1981

Morselskap for 2 selskaper

- Org.nr: 930 720 313
- Telefon: 53 77 50 00
- E-post: westcon@westcon.no
- Nettsted: [westcon.no](https://www.westcon.no)
- Daglig leder: Øystein Matre (også styremedlem)

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 2,41 mrd. kr (+6,4 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: −16,4 mill. kr (Margin −0,7 %)
- Ansatte: 422 (Ned fra 465 i desember 2025)

## Ansatte

- september 2025: 472
- oktober 2025: 467
- november 2025: 466
- desember 2025: 465
- januar 2026: 451
- mars 2026: 448
- april 2026: 441
- mai 2026: 437
- juli 2026: 442
- august 2026: 435
- september 2026: 436
- oktober 2026: 422

### Per sted

- Ølensvåg: 358 ansatte · 2 avdelinger
- Håvik: 46 ansatte
- Florø: 16 ansatte
- Randaberg: Ingen oppgitt

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 0,7 % (ikke tilfredsstillende). Ned fra 0,8 % i 2024
- Likviditet: 1,17 (tilfredsstillende). Opp fra 1,14 i 2024
- Soliditet: 33,2 % (god). Opp fra 23,1 % i 2024

| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 0,8 % | 0,7 % |
| Driftsmargin | 0,8 % | −0,2 % | −0,7 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | −12,6 % | −9,9 % |
| Likviditetsgrad | 1,28 | 1,14 | 1,17 |
| Soliditet | 30,9 % | 23,1 % | 33,2 % |
| Gjeldsgrad | 2,2 | 3,3 | 2,0 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| mill. kr | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 1 895,8 | 2 262,4 | 2 406,7 |
| Driftsresultat | 16,0 | −4,9 | −16,4 |
| Årsresultat | −2,3 | −54,0 | −36,1 |
| Driftsmargin | 0,8 % | −0,2 % | −0,7 % |
| Sum gjeld | 1 165,3 | 1 716,3 | 951,5 |
| Sum driftskostnader | 1 879,8 | 2 267,4 | 2 423,2 |
| Finansresultat | −15,5 | −60,6 | −32,8 |
| Resultat før skatt | 0,4 | −65,5 | −49,2 |
| Anleggsmidler | 313,5 | 359,6 | 384,5 |
| Omløpsmidler | 1 374,0 | 1 873,6 | 1 040,0 |
| Sum eiendeler | 1 687,5 | 2 233,3 | 1 424,5 |
| Egenkapital | 522,2 | 516,9 | 473,0 |
| Kortsiktig gjeld | 1 075,4 | 1 640,2 | 888,6 |
| Langsiktig gjeld | 89,9 | 76,1 | 62,9 |

## Konsern

3 selskaper.

- WESTCON YARDS AS (Denne bedriften)
  - [ARTEMIS ATHENE AS](https://www.norscout.com/no/company/998746671-artemis-athene-as)
  - [WESTCON LØFTETEKNIKK AS](https://www.norscout.com/no/company/977471184-westcon-lofteteknikk-as) (172 ansatte)

## Ledelse og styre

- Øystein Matre: Daglig leder og styremedlem
- Arne Austreid: Styrets leder
- Noralf Matre: Styremedlem
- Terje Totland: Styremedlem
- Evald Bjørnevik: Styremedlem
- Anne Gro Helgevold: Styremedlem
- Janne Kristin Stople: Styremedlem
- Veronica Tansø: Styremedlem
- Steinar Matre: Varamedlem
- Dag Bjarte Johannessen: Varamedlem
- Endre Matre: Varamedlem
- Arne Matre: Varamedlem
- Jorunn Stople: Varamedlem
- Marie Christabelle Gundegjerde: Varamedlem
- Jan Erik Espeseth: Varamedlem
- Turid Berge-Olsen: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Jektevikvegen 45, 5582 Ølensvåg
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 33.150 Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter
- Etablert: 21.08.1981
- Tidligere navn: WESTCON YARD AS (2011 til 2014); WEST CONTRACTORS AS (1995 til 2011)
- Aksjekapital: 27 682 200 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.03.1987
- Revisor: [CEDRA NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/935416779-cedra-norge-as)
- Størrelse: Nr. 1 av 527 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Drive produksjon, reparasjoner, handel, konsulentvirksomhet, investeringer i andre selskaper samt annen virksomhet som står i forbindelse med dette.

## Siste endringer

- 27.07.2026: Styret endret
- 08.02.2026: Styret endret

## Kunngjøringer

- 18.08.2026: [Gjennomføring av fusjon](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000700891&sokeverdi=930720313&spraak=nb)
- 27.07.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000605654&sokeverdi=930720313&spraak=nb)
- 21.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000578509&sokeverdi=930720313&spraak=nb)
- 19.03.2026: [Fusjonsbeslutning](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000127206&sokeverdi=930720313&spraak=nb)
- 09.10.2025: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000781003&sokeverdi=930720313&spraak=nb)
- 09.10.2025: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000780970&sokeverdi=930720313&spraak=nb)
- 03.07.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000532969&sokeverdi=930720313&spraak=nb)

## Offentlig støtte

- 28.11.2016: Tilskudd fra ENOVA SF, 7,74 mill. kr

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [HELPMAN NORWAY AS](https://www.norscout.com/no/company/997545176-helpman-norway-as) | Vindafjord | 254 | 33,8 mill. kr | −29 % |
| [DAP SOLUTION AS](https://www.norscout.com/no/company/921007361-dap-solution-as) | Vindafjord | 65 | 72,5 mill. kr | +0,3 % |
| [WESTCON 39 AS](https://www.norscout.com/no/company/923950192-westcon-39-as) | Vindafjord | - | 26,3 mill. kr | +1 179,1 % |
| [VASSNES MECHANICAL AS](https://www.norscout.com/no/company/912299740-vassnes-mechanical-as) | Vindafjord | - | 13,4 mill. kr | +101,2 % |
| [WESTCON INVEST AS](https://www.norscout.com/no/company/813285452-westcon-invest-as) | Vindafjord | - | 0 kr | - |
| [WESTCON GROUP AS](https://www.norscout.com/no/company/896235362-westcon-group-as) | Vindafjord | - | 0 kr | - |
| [MATRE I AS](https://www.norscout.com/no/company/899271092-matre-i-as) | Vindafjord | - | 0 kr | - |
| [REDSKAPSSERVICE AS](https://www.norscout.com/no/company/924584734-redskapsservice-as) | Vindafjord | - | 10,4 mill. kr | +30,4 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
