---
title: "Gundersen & Løken Optikk AS (930754552): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "Gundersen & Løken Optikk AS i Oslo hadde 28,1 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 14 ansatte. Daglig leder er Lene Luraas. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/930754552-gundersen-loken-optikk-as"
---

# Gundersen & Løken Optikk AS

Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler · Oslo · Etablert 1899

- Org.nr: 930 754 552
- Telefon: 22 20 11 49
- E-post: firmapost@gl-optikk.no
- Nettsted: [gl-optikk.no](https://www.gl-optikk.no)
- Daglig leder: Lene Luraas

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 28,1 mill. kr (+6,0 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 4,87 mill. kr (Margin 17,3 %)
- Ansatte: 14 (Uendret siden oktober 2025)

## Ansatte

- oktober 2025: 14
- juni 2026: 13
- oktober 2026: 14

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 51,0 % (meget god). Opp fra 42,4 % i 2024
- Likviditet: 1,13 (tilfredsstillende). Ned fra 1,16 i 2024
- Soliditet: 26,8 % (god). Opp fra 21,4 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 35,8 % | 43,5 % | 42,4 % | 51,0 % |
| Driftsmargin | 28,6 % | 16,9 % | 18,9 % | 16,1 % | 17,3 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 115,6 % | 85,5 % | 97,7 % | 206,3 % |
| Likviditetsgrad | 1,18 | 1,38 | 2,35 | 1,16 | 1,13 |
| Soliditet | 25,9 % | 37,2 % | 61,8 % | 21,4 % | 26,8 % |
| Gjeldsgrad | 2,9 | 1,7 | 0,6 | 3,7 | 2,7 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 24 302 | 21 712 | 22 943 | 26 539 | 28 118 |
| Driftsresultat | 6 943 | 3 672 | 4 338 | 4 280 | 4 871 |
| Årsresultat | 5 460 | 2 889 | 3 399 | 3 339 | 4 594 |
| Driftsmargin | 28,6 % | 16,9 % | 18,9 % | 16,1 % | 17,3 % |
| Sum gjeld | 8 575 | 5 731 | 4 203 | 7 331 | 10 131 |
| Sum driftskostnader | - | - | 18 604 | 22 259 | 23 248 |
| Finansresultat | - | - | 10 | 12 | 1 009 |
| Resultat før skatt | 6 974 | 3 691 | 4 349 | 4 292 | 5 880 |
| Anleggsmidler | 1 436 | 1 203 | 1 134 | 838 | 2 428 |
| Omløpsmidler | 10 138 | 7 917 | 9 857 | 8 495 | 11 403 |
| Sum eiendeler | 11 574 | 9 119 | 10 991 | 9 333 | 13 831 |
| Egenkapital | 2 999 | 3 388 | 6 788 | 2 001 | 3 700 |
| Kortsiktig gjeld | 8 575 | 5 731 | 4 203 | 7 331 | 10 131 |
| Langsiktig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | - |

## Ledelse og styre

- Lene Luraas: Daglig leder
- Johan Louis Alfred Caille: Styrets leder
- Anne Elisabeth Strøm-Gundersen: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: C. J. Hambros plass 2B, 0164 Oslo
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 47.740 Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler
- Etablert: 05.09.1899
- Aksjekapital: 376 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.01.1970
- Revisor: [VIDI REVISJON AS](https://www.norscout.com/no/company/936106439-vidi-revisjon-as)
- Regnskapsfører: [AIDER AS](https://www.norscout.com/no/company/922633452-aider-as)
- Størrelse: Nr. 22 av 489 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Salg, forarbeidelse og service av briller, og optiske artikler, samt hva hermed står i forbindelse, herunder å delta i andre selskaper med lignende virksomheter.

## Kunngjøringer

- 13.04.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000172270&sokeverdi=930754552&spraak=nb)
- 27.12.2025: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000898907&sokeverdi=930754552&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [KCI MEDICAL AS](https://www.norscout.com/no/company/988885614-kci-medical-as) | Oslo | 14 | 136 mill. kr | +6,8 % |
| [TORGGATA SYNSSENTER AS](https://www.norscout.com/no/company/918932437-torggata-synssenter-as) | Oslo | 13 | 23,9 mill. kr | +2,4 % |
| [MAJORSTUEN SPECSAVERS AS](https://www.norscout.com/no/company/924455527-majorstuen-specsavers-as) | Oslo | 18 | 25,9 mill. kr | +5,4 % |
| [MANGLERUD SPECSAVERS AS](https://www.norscout.com/no/company/966710993-manglerud-specsavers-as) | Oslo | 13 | 12,1 mill. kr | +7,6 % |
| [KROGH OPTIKK DRIFT AS](https://www.norscout.com/no/company/937877633-krogh-optikk-drift-as) | Oslo | 21 | 59,8 mill. kr | −1,8 % |
| [LAMBERTSETER SPECSAVERS AS](https://www.norscout.com/no/company/922205256-lambertseter-specsavers-as) | Oslo | 11 | 18,5 mill. kr | +15,5 % |
| [KROGH OPTIKK AS](https://www.norscout.com/no/company/925911860-krogh-optikk-as) | Oslo | 151 | 214 mill. kr | +11,6 % |
| [HENRIK IBSENS GATE SPECSAVERS AS](https://www.norscout.com/no/company/930344648-henrik-ibsens-gate-specsavers-as) | Oslo | 11 | 14,4 mill. kr | +8,8 % |

## Bedriftslister

- [Eiendomsselskaper i Oslo](https://www.norscout.com/no/l/eiendomsselskaper/oslo)
- [Helsebedrifter i Oslo](https://www.norscout.com/no/l/helsebedrifter/oslo)
- [IT-selskaper i Oslo](https://www.norscout.com/no/l/it-selskaper/oslo)
- [Transportbedrifter i Oslo](https://www.norscout.com/no/l/transportbedrifter/oslo)
- [Byggfirmaer i Oslo](https://www.norscout.com/no/l/byggfirmaer/oslo)
- [Hotell- og restaurantbedrifter i Oslo](https://www.norscout.com/no/l/hotell-og-restaurantbedrifter/oslo)

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
