---
title: "SENTRUM AUTO AS (944080627): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "SENTRUM AUTO AS i Rana hadde 176 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 12 ansatte. Daglig leder er Steinar Skåren. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/944080627-sentrum-auto-as"
---

# SENTRUM AUTO AS

Detaljhandel med motorvogner · Rana · Etablert 1987

Heleid av [SENTRUM AUTO HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/997504801-sentrum-auto-holding-as)

- Org.nr: 944 080 627
- Telefon: 75 13 99 60
- E-post: steinar.skaren@sentrum-auto.no
- Nettsted: [sentrum-auto.no](https://www.sentrum-auto.no)
- Daglig leder: Steinar Skåren (også styremedlem)

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 176 mill. kr (+30,4 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 6,68 mill. kr (Margin 3,8 %)
- Ansatte: 12 (Opp fra 11 i oktober 2025)

## Ansatte

- september 2025: 13
- oktober 2025: 11
- januar 2026: 12
- februar 2026: 10
- april 2026: 11
- mai 2026: 13
- juni 2026: 12
- juli 2026: 11
- august 2026: 12

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 16,1 % (meget god). Opp fra 14,3 % i 2024
- Likviditet: 1,59 (god). Opp fra 1,43 i 2024
- Soliditet: 38,1 % (god). Opp fra 31,4 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 21,4 % | 14,6 % | 14,3 % | 16,1 % |
| Driftsmargin | 3,4 % | 3,7 % | 3,8 % | 3,9 % | 3,8 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 56,8 % | - | - | 41,1 % |
| Likviditetsgrad | 1,44 | 1,57 | 1,51 | 1,43 | 1,59 |
| Soliditet | 34,0 % | 39,1 % | - | 31,4 % | 38,1 % |
| Gjeldsgrad | 1,9 | 1,6 | - | 2,2 | 1,6 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 153 971 | 186 409 | 121 589 | 135 320 | 176 447 |
| Driftsresultat | 5 174 | 6 828 | 4 593 | 5 222 | 6 678 |
| Årsresultat | 4 137 | 5 689 | 4 048 | 4 702 | 5 858 |
| Driftsmargin | 3,4 % | 3,7 % | 3,8 % | 3,9 % | 3,8 % |
| Sum gjeld | 23 376 | 21 295 | 28 190 | 35 702 | 32 837 |
| Sum driftskostnader | - | - | - | 130 098 | - |
| Finansresultat | - | - | - | 806 | - |
| Resultat før skatt | 5 314 | 7 298 | 5 201 | 6 028 | 7 514 |
| Anleggsmidler | 1 852 | 1 535 | 1 356 | 1 084 | 976 |
| Omløpsmidler | 33 552 | 33 448 | 42 546 | 50 997 | 52 083 |
| Sum eiendeler | 35 404 | 34 983 | 43 902 | 52 082 | 53 060 |
| Egenkapital | 12 028 | 13 688 | - | 16 380 | 20 222 |
| Kortsiktig gjeld | 23 376 | 21 295 | 28 190 | 35 702 | 32 837 |
| Langsiktig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |

## Konsern

3 selskaper.

- [SENTRUM AUTO HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/997504801-sentrum-auto-holding-as) (Morselskap)
  - SENTRUM AUTO AS (Denne bedriften)
  - [SENTRUM AUTO EIENDOM AS](https://www.norscout.com/no/company/911620618-sentrum-auto-eiendom-as)

## Ledelse og styre

- Steinar Skåren: Daglig leder og styremedlem
- Rolf Hjalmar Olafsen: Styrets leder

## Fakta

- Adresse: Mellomvika 3, 8622 Mo i Rana
- Postadresse: Postboks 384, 8601 Mo i Rana
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 47.810 Detaljhandel med motorvogner
- Etablert: 19.08.1987
- Aksjekapital: 625 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.09.1987
- Revisor: [BDO AS](https://www.norscout.com/no/company/993606650-bdo-as)
- Regnskapsfører: [ØKONOMENE AS](https://www.norscout.com/no/company/916073836-okonomene-as)
- Størrelse: Nr. 119 av 2 413 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Omsetning av nye og brukte biler, salg av verksted og servicetjenester, deler og rekvisita samt virksomhet som herved naturlig står i forbindelse. Selskapet skal også kunne delta i andre selskap eller næringsvirksomhet med lignende virksomhet.

## Siste endringer

- 28.09.2026: Regnskapsfører endret
- 08.05.2026: Regnskapsfører endret

## Kunngjøringer

- 05.08.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000664295&sokeverdi=944080627&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [BILALLIANSEN AS](https://www.norscout.com/no/company/980394786-bilalliansen-as) | Rana | 22 | 123 mill. kr | +27,7 % |
| [RANA CARAVANSENTER AS](https://www.norscout.com/no/company/989578596-rana-caravansenter-as) | Rana | 8 | 39,3 mill. kr | +1,0 % |
| [INSTA AUTO AS](https://www.norscout.com/no/company/929591461-insta-auto-as) | Rana | 6 | 57,2 mill. kr | +4,9 % |
| [ERIKSEN BIL AS](https://www.norscout.com/no/company/931720201-eriksen-bil-as) | Rana | - | 18 mill. kr | +3,4 % |
| [SENTRUM AUTO EIENDOM AS](https://www.norscout.com/no/company/911620618-sentrum-auto-eiendom-as) | Rana | - | 2,1 mill. kr | +2,6 % |
| [M&M UTILITY AS](https://www.norscout.com/no/company/932125331-m-m-utility-as) | Rana | - | 197 553 kr | - |
| [TS BIL AS](https://www.norscout.com/no/company/926397982-ts-bil-as) | Rana | - | 124 564 kr | - |
| [MEDIÅ HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/928427153-media-holding-as) | Rana | - | 0 kr | - |

Kilde: Norscout. Oppdatert 13.08.2026.
