---
title: "LINGALAKS AS (960900626): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "LINGALAKS AS i Kvam hadde 977 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 82 ansatte. Daglig leder er Erlend Haugarvoll. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/960900626-lingalaks-as"
---

# LINGALAKS AS

Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann · Kvam · Etablert 1991

- Org.nr: 960 900 626
- Telefon: 56 559428
- E-post: linga@lingalaks.no
- Nettsted: [lingalaks.no](https://lingalaks.no)
- Daglig leder: Erlend Haugarvoll (også styreleder)

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 977 mill. kr (+2,4 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: −73,3 mill. kr (Margin −7,5 %)
- Ansatte: 82 (Ned fra 94 i november 2025)

## Ansatte

- september 2025: 100
- oktober 2025: 96
- november 2025: 94
- januar 2026: 91
- februar 2026: 89
- mars 2026: 88
- april 2026: 89
- mai 2026: 90
- juni 2026: 87
- juli 2026: 84
- august 2026: 85
- september 2026: 83
- oktober 2026: 82

### Per sted

- Norheimsund: 73 ansatte
- Bøvågen: 9 ansatte

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: −4,9 % (ikke tilfredsstillende). Ned fra 7,8 % i 2024
- Likviditet: 1,74 (god). Ned fra 2,12 i 2024
- Soliditet: 21,2 % (god). Ned fra 28,5 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 24,8 % | 14,6 % | 7,8 % | −4,9 % |
| Driftsmargin | 11,7 % | 29,5 % | 20,9 % | 11,5 % | −7,5 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | - | - | - | −40,7 % |
| Likviditetsgrad | 1,79 | 1,39 | 2,68 | 2,12 | 1,74 |
| Soliditet | - | - | - | 28,5 % | 21,2 % |
| Gjeldsgrad | - | - | - | 2,5 | 3,7 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| mill. kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 711,7 | 1 079,5 | 958,7 | 953,9 | 976,9 |
| Driftsresultat | 83,1 | 318,1 | 200,3 | 110,1 | −73,3 |
| Årsresultat | 61,5 | 236,1 | 84,5 | 82,2 | −106,6 |
| Driftsmargin | 11,7 % | 29,5 % | 20,9 % | 11,5 % | −7,5 % |
| Sum gjeld | 669,9 | 731,1 | 811,3 | 1 030,4 | 1 166,8 |
| Sum driftskostnader | - | - | - | 843,8 | - |
| Finansresultat | - | - | - | −40,8 | - |
| Resultat før skatt | 77,0 | 302,0 | 179,4 | 69,3 | −147,3 |
| Anleggsmidler | 832,7 | 896,6 | 895,0 | 739,9 | 775,1 |
| Omløpsmidler | 390,3 | 450,3 | 566,7 | 700,4 | 706,0 |
| Sum eiendeler | 1 223,0 | 1 347,0 | 1 461,7 | 1 440,3 | 1 481,1 |
| Egenkapital | - | - | - | 409,8 | 314,3 |
| Kortsiktig gjeld | 218,1 | 324,8 | 211,8 | 331,1 | 405,0 |
| Langsiktig gjeld | 451,8 | 406,3 | 599,5 | 699,3 | 761,9 |

## Ledelse og styre

- Erlend Haugarvoll: Daglig leder og styrets leder
- Kristoffer Haugarvoll: Styremedlem
- Nina Santi: Styremedlem
- Anders Haugarvoll: Varamedlem
- Olav Andreas Ervik: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Grovabrotet 8, 5600 Norheimsund
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 03.211 Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann
- Etablert: 10.05.1991
- Tidligere navn: SAMLAKS AS (1995 til 2006)
- Aksjekapital: 167 121 173 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.11.1994
- Revisor: [KPMG AS](https://www.norscout.com/no/company/935174627-kpmg-as)
- Regnskapsfører: [AMESTO ACCOUNTHOUSE BERGEN AS](https://www.norscout.com/no/company/934965310-amesto-accounthouse-bergen-as)
- Størrelse: Nr. 35 av 287 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Oppdrett og sal av fisk og alt som har samanheng med dette. Selskapet kan også delta i eller gjera seg interessert i annan verksemd ved aksjekjøp eller på annan måte.

## Kunngjøringer

- 22.08.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000708781&sokeverdi=960900626&spraak=nb)
- 08.07.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000557498&sokeverdi=960900626&spraak=nb)

## Offentlig støtte

- 06.04.2021: Tilskudd fra NORGES FORSKNINGSRÅD, 6 mill. kr

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [VARDE FISKEOPPDRETT AS](https://www.norscout.com/no/company/923187030-varde-fiskeoppdrett-as) | Kvam | 30 | 329 mill. kr | +4,4 % |
| [BJØLVE BRUK AS](https://www.norscout.com/no/company/979724551-bjolve-bruk-as) | Kvam | 10 | 85,5 mill. kr | +5,6 % |
| [MILJØ OG HAVBRUK AS](https://www.norscout.com/no/company/915781160-miljo-og-havbruk-as) | Kvam | - | 61,7 mill. kr | +13,5 % |
| [LINGALAKS GRUPPEN AS](https://www.norscout.com/no/company/932169495-lingalaks-gruppen-as) | Kvam | - | 2,34 mill. kr | −25,5 % |
| [HARDANGERFJORD SEAWEED FARM AS](https://www.norscout.com/no/company/916883382-hardangerfjord-seaweed-farm-as) | Kvam | - | 0 kr | - |
| [STADION LAKS AS](https://www.norscout.com/no/company/917155682-stadion-laks-as) | Kvam | - | 0 kr | - |
| [HARDINGSMOLT AS](https://www.norscout.com/no/company/989867202-hardingsmolt-as) | Kvam | 47 | 256 mill. kr | +5,8 % |
| [BIOFISH AS](https://www.norscout.com/no/company/816984122-biofish-as) | Kvam | 22 | 100 mill. kr | +105,5 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
