---
title: "VECTURA AS (975381781): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "VECTURA AS i Nittedal hadde 439 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 193 ansatte. Daglig leder er Ken Ove Nyhus. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/975381781-vectura-as"
---

# VECTURA AS

Agenturhandel med nærings- og nytelsesmidler · Nittedal · Etablert 1995

Heleid av [ARCUS-GRUPPEN AS](https://www.norscout.com/no/company/974476053-arcus-gruppen-as)

- Org.nr: 975 381 781
- Telefon: 67 06 50 00
- Nettsted: [vectura.no](https://vectura.no)
- Daglig leder: Ken Ove Nyhus

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 439 mill. kr (+3,6 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 36,7 mill. kr (Margin 8,3 %)
- Ansatte: 193 (Opp fra 192 i desember 2025)

## Ansatte

- september 2025: 190
- november 2025: 193
- desember 2025: 192
- januar 2026: 197
- mars 2026: 188
- april 2026: 187
- mai 2026: 185
- juni 2026: 193
- juli 2026: 191
- august 2026: 193
- september 2026: 192
- oktober 2026: 193

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 4,9 % (svak). Opp fra 2,9 % i 2024
- Likviditet: 1,01 (tilfredsstillende). Samme som i 2024
- Soliditet: 1,7 % (ikke tilfredsstillende). Opp fra 1,6 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | −2,0 % | −2,1 % | 2,9 % | 4,9 % |
| Driftsmargin | −5,1 % | −10,4 % | −17,3 % | 0,4 % | 8,3 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | - | - | - | 149,2 % |
| Likviditetsgrad | 0,96 | 0,97 | 1,00 | 1,01 | 1,01 |
| Soliditet | - | 1,4 % | - | 1,6 % | 1,7 % |
| Gjeldsgrad | - | 69,9 | - | 62,8 | 57,2 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| mill. kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 380,7 | 369,1 | 411,4 | 424,1 | 439,4 |
| Driftsresultat | −19,4 | −38,3 | −71,1 | 1,5 | 36,7 |
| Årsresultat | −14,7 | −27,5 | −52,7 | 1,8 | 33,1 |
| Driftsmargin | −5,1 % | −10,4 % | −17,3 % | 0,4 % | 8,3 % |
| Sum gjeld | 1 636,5 | 1 768,2 | 1 674,7 | 1 624,6 | 1 778,8 |
| Sum driftskostnader | - | - | - | 422,6 | 402,7 |
| Finansresultat | - | - | - | 0,3 | 5,8 |
| Resultat før skatt | −20,4 | −36,3 | −67,7 | 1,8 | 42,5 |
| Anleggsmidler | 148,5 | 126,1 | 72,3 | 54,3 | 44,5 |
| Omløpsmidler | 1 513,3 | 1 666,9 | 1 628,2 | 1 596,2 | 1 765,4 |
| Sum eiendeler | 1 661,8 | 1 793,1 | 1 700,5 | 1 650,5 | 1 809,9 |
| Egenkapital | - | 25,3 | - | 25,9 | 31,1 |
| Kortsiktig gjeld | 1 578,2 | 1 718,0 | 1 631,7 | 1 584,3 | 1 748,1 |
| Langsiktig gjeld | 58,3 | 50,3 | 43,0 | 40,4 | 30,6 |

## Konsern

8 selskaper.

- [ARCUS-GRUPPEN AS](https://www.norscout.com/no/company/974476053-arcus-gruppen-as) (Morselskap)
  - [ARCUS NORWAY AS](https://www.norscout.com/no/company/975381722-arcus-norway-as) (76 ansatte)
    - DE LYSHOLMSKE BRENNERI- OG DESTILLASJONSFABRIKKER ANS (99 %)
    - LØITEN BRÆNDERIS DESTILLATION ANS (99 %)
    - OPLANDSKE SPRITFABRIK ANS (99 %)
    - SIEMERS & COS DESTILLASJON ANS (99 %)
  - [HJEMMEL HAMAR AS](https://www.norscout.com/no/company/985073716-hjemmel-hamar-as)
  - VECTURA AS (Denne bedriften)

## Ledelse og styre

- Ken Ove Nyhus: Daglig leder
- Johan Peter Nilsson: Styrets leder
- Sara Johanna Sundén: Styremedlem
- Henning Strand: Styremedlem
- Caroline Roås: Styremedlem
- Regina Anneli Mustamäki: Styremedlem
- Pål Van Der Hagen: Varamedlem
- Tone Mette Nikolaysen: Varamedlem
- Svein Ove Bøye: Varamedlem
- Martin Vika: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Destilleriveien 11, 1481 Hagan
- Postadresse: Postboks 64, 1483 Hagan
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 46.170 Agenturhandel med nærings- og nytelsesmidler
- Etablert: 22.09.1995
- Tidligere navn: ARCUS DISTRIBUSJON AS (1995 til 1998)
- Aksjekapital: 14 014 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.01.1996
- Revisor: [PRICEWATERHOUSECOOPERS AS](https://www.norscout.com/no/company/987009713-pricewaterhousecoopers-as)
- Regnskapsfører: [AMESTO ACCOUNTHOUSE AS](https://www.norscout.com/no/company/957170005-amesto-accounthouse-as)
- Størrelse: Nr. 1 av 60 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Drive distribusjon av vin, brennevin og andre varer, samt virksomhet som står i naturlig forbindelse med dette.

## Siste endringer

- 15.07.2026: Styret endret
- 21.03.2026: Styret endret

## Kunngjøringer

- 15.07.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000551029&sokeverdi=975381781&spraak=nb)
- 09.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000527533&sokeverdi=975381781&spraak=nb)
- 21.03.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000132925&sokeverdi=975381781&spraak=nb)
- 02.07.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000524982&sokeverdi=975381781&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [HOGAPÅ AS](https://www.norscout.com/no/company/930145483-hogapa-as) | Nittedal | - | 144 156 kr | - |
| [WÜRTH NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/831018682-wurth-norge-as) | Nittedal | 671 | 1,89 mrd. kr | −1,7 % |
| [KALMAR NORWAY AS](https://www.norscout.com/no/company/914287987-kalmar-norway-as) | Nittedal | 57 | 330 mill. kr | +22,1 % |
| [MEDEMA NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/966250003-medema-norge-as) | Nittedal | 38 | 264 mill. kr | −4,1 % |
| [NORMA AS](https://www.norscout.com/no/company/941695515-norma-as) | Nittedal | 28 | 191 mill. kr | +10,5 % |
| [OSLOFINÉR AS](https://www.norscout.com/no/company/918866949-oslofiner-as) | Nittedal | 25 | 201 mill. kr | +17,5 % |
| [WÜRTH MODYF AS](https://www.norscout.com/no/company/957539637-wurth-modyf-as) | Nittedal | 25 | 201 mill. kr | +11,2 % |
| [IBG AS](https://www.norscout.com/no/company/945048247-ibg-as) | Nittedal | 23 | 96,6 mill. kr | −3,0 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
