---
title: "SMA MINERAL AS (977048931): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "SMA MINERAL AS i Rana hadde 143 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 21 ansatte. Daglig leder er Sonya Catharina Fielding. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/977048931-sma-mineral-as"
---

# SMA MINERAL AS

Produksjon av kalk og gips · Rana · Etablert 1996

Heleid av SMA SVENSKA MINERAL AB

- Org.nr: 977 048 931
- Telefon: 75 13 64 43
- E-post: johnny.vangen@smamineral.com
- Nettsted: [smamineral.com](https://www.smamineral.com)
- Daglig leder: Sonya Catharina Fielding (også styreleder)

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 143 mill. kr (+21,3 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: −15,2 mill. kr (Margin −10,6 %)
- Ansatte: 21 (Opp fra 13 i november 2025)

## Ansatte

- september 2025: 20
- november 2025: 13
- januar 2026: 15
- februar 2026: 13
- april 2026: 14
- mai 2026: 15
- juni 2026: 16
- september 2026: 19
- oktober 2026: 21

## Nøkkeltall 2025

- Likviditet: 0,71 (svak). Ned fra 1,29 i 2024
- Soliditet: 3,9 % (svak). Ned fra 18,4 % i 2024

| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 18,3 % | - |
| Driftsmargin | 7,9 % | 16,8 % | −10,6 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 85,4 % | −128,4 % |
| Likviditetsgrad | 1,08 | 1,29 | 0,71 |
| Soliditet | 16,7 % | 18,4 % | 3,9 % |
| Gjeldsgrad | 5,0 | 4,4 | 24,6 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 111 741 | 117 771 | 142 841 |
| Driftsresultat | 8 844 | 19 806 | −15 178 |
| Årsresultat | 5 704 | 12 979 | −16 016 |
| Driftsmargin | 7,9 % | 16,8 % | −10,6 % |
| Sum gjeld | 74 850 | 106 335 | 195 956 |
| Sum driftskostnader | 102 896 | 97 965 | 158 018 |
| Finansresultat | −1 531 | −3 167 | −5 309 |
| Resultat før skatt | 7 313 | 16 640 | −20 487 |
| Anleggsmidler | 50 186 | 92 182 | 146 875 |
| Omløpsmidler | 39 653 | 38 121 | 57 033 |
| Sum eiendeler | 89 838 | 130 303 | 203 907 |
| Egenkapital | 14 988 | 23 967 | 7 951 |
| Kortsiktig gjeld | 36 845 | 29 556 | 80 768 |
| Langsiktig gjeld | 38 005 | 76 779 | - |

## Konsern

2 selskaper.

- SMA SVENSKA MINERAL AB (Morselskap · Utenlandsk)
  - SMA MINERAL AS (Denne bedriften)

## Ledelse og styre

- Sonya Catharina Fielding: Daglig leder og styrets leder
- Hans Lindh: Styremedlem
- Johnny Richard Vangen: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: Svenskveien 20, Verkstedløypa, 8601 Mo i Rana
- Postadresse: Postboks 500, 8601 Mo i Rana
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 23.520 Produksjon av kalk og gips
- Etablert: 26.11.1996
- Tidligere navn: SMA MOKADO AS (2006 til 2007); SMA NORWAY AS (1998 til 2006); SMA HOLDING NORWAY AS (1997 til 1998)
- Aksjekapital: 4 022 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.11.2006
- Revisor: [ERNST & YOUNG AS](https://www.norscout.com/no/company/976389387-ernst-young-as)
- Regnskapsfører: [RESULTAT AS](https://www.norscout.com/no/company/898316572-resultat-as)
- Størrelse: Nr. 3 av 6 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Utvinning, foredling og handel med mineraler, spesielt kalkstein og dolomitt, og annen naturlig tilknyttet virksomhet. Selskapet kan også eie og forvalte virksomhet med tilknytning til kalkbransjen, samt drive med finansiell virksomhet herunder utleie av fast eiendom og løsøre, handel med verdipapirer og valuta samt hva som hermed står i forbindelse.

## Siste endringer

- 29.06.2026: Styret endret
- 29.06.2026: Daglig leder endret

## Kunngjøringer

- 18.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000563803&sokeverdi=977048931&spraak=nb)
- 03.11.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000816954&sokeverdi=977048931&spraak=nb)

## Offentlig støtte

- 18.02.2026: Tilskudd fra ENOVA SF, 500 000 kr
- 13.03.2025: Tilskudd fra ENOVA SF, 287 mill. kr

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [HELGELAND MARINASYSTEMER AS](https://www.norscout.com/no/company/991243909-helgeland-marinasystemer-as) | Rana | 18 | 76,3 mill. kr | +57,4 % |
| [SOLID BETONG AS](https://www.norscout.com/no/company/920577849-solid-betong-as) | Rana | 12 | 32,5 mill. kr | +47,6 % |
| [HELGELAND FERDIGBETONG AS](https://www.norscout.com/no/company/929267281-helgeland-ferdigbetong-as) | Rana | - | 60,9 mill. kr | +118 % |
| [SLIPESERVICE RANA AS](https://www.norscout.com/no/company/924318236-slipeservice-rana-as) | Rana | - | 5,69 mill. kr | +12,7 % |
| [HELGELAND MARINESERVICE AS](https://www.norscout.com/no/company/919780495-helgeland-marineservice-as) | Rana | - | 4,07 mill. kr | +14 % |
| [GRAVSTEINSERVICE NORD AS](https://www.norscout.com/no/company/925837695-gravsteinservice-nord-as) | Rana | - | 1,24 mill. kr | −6,8 % |
| [HELGELAND HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/986675728-helgeland-holding-as) | Rana | - | 38 884 kr | - |
| [NORFRAKALK AS](https://www.norscout.com/no/company/987151196-norfrakalk-as) | Verdal | 22 | 244 mill. kr | +12,7 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
