---
title: "JOHN DAHLE SKIPSHANDEL AS (977103487): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "JOHN DAHLE SKIPSHANDEL AS i Sola hadde 254 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 63 ansatte. Daglig leder er Eirik Dahle. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/977103487-john-dahle-skipshandel-as"
---

# JOHN DAHLE SKIPSHANDEL AS

Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet · Sola · Etablert 1996

- Org.nr: 977 103 487
- Telefon: 51 64 69 90
- Nettsted: [john-dahle.no](https://www.john-dahle.no)
- Daglig leder: Eirik Dahle (også styremedlem)

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 254 mill. kr (−13 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 13,3 mill. kr (Margin 5,2 %)
- Ansatte: 63

## Ansatte

- januar 2026: 60
- mai 2026: 62
- juli 2026: 64
- august 2026: 65
- september 2026: 63

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 13,4 % (god). Ned fra 29,2 % i 2024
- Likviditet: 1,05 (tilfredsstillende). Ned fra 1,07 i 2024
- Soliditet: 13,9 % (tilfredsstillende). Opp fra 12,8 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 19,1 % | 20,5 % | 29,2 % | 13,4 % |
| Driftsmargin | 4,2 % | 6,8 % | 7,7 % | 10,0 % | 5,2 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 71,4 % | - | 184,6 % | 76,6 % |
| Likviditetsgrad | 1,40 | 1,24 | - | 1,07 | 1,05 |
| Soliditet | 27,9 % | 21,3 % | 15,8 % | 12,8 % | 13,9 % |
| Gjeldsgrad | 2,6 | 3,7 | 5,3 | 6,8 | 6,2 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 148 591 | 197 201 | 230 429 | 291 674 | 253 717 |
| Driftsresultat | 6 301 | 13 508 | 17 777 | 29 206 | 13 282 |
| Årsresultat | 4 266 | 10 090 | 9 533 | 20 815 | 8 525 |
| Driftsmargin | 4,2 % | 6,8 % | 7,7 % | 10 % | 5,2 % |
| Sum gjeld | 46 632 | 67 344 | 77 299 | 98 328 | 87 590 |
| Sum driftskostnader | - | - | 212 652 | 262 469 | 240 436 |
| Finansresultat | - | - | −4 614 | −2 517 | −2 340 |
| Resultat før skatt | 5 472 | 12 939 | - | 26 689 | 10 941 |
| Anleggsmidler | 8 871 | 8 322 | 9 755 | 10 442 | 10 709 |
| Omløpsmidler | 55 780 | 77 270 | - | 102 310 | 91 027 |
| Sum eiendeler | 64 651 | 85 592 | 91 796 | 112 751 | 101 736 |
| Egenkapital | 18 019 | 18 248 | 14 498 | 14 424 | 14 146 |
| Kortsiktig gjeld | 39 888 | 62 350 | - | 95 971 | 86 432 |
| Langsiktig gjeld | 6 744 | 4 995 | - | 2 356 | 1 158 |

## Ledelse og styre

- Eirik Dahle: Daglig leder og styremedlem
- John Dahle: Styrets leder
- John Einar Dahle: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: Kontinentalvegen 24, 4056 Tananger
- Postadresse: Postboks 87, 4098 Tananger
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 46.630 Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet
- Etablert: 31.12.1996
- Aksjekapital: 2 200 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.01.1997
- Avdelinger: 2 i Tananger
- Revisor: [TJEMSLAND REVISJON & RÅDGIVNING AS](https://www.norscout.com/no/company/930216976-tjemsland-revisjon-radgivning-as)
- Regnskapsfører: [VISTA AS](https://www.norscout.com/no/company/929765737-vista-as)
- Størrelse: Nr. 33 av 574 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Omsetning av varer og tjenester samt å delta i selskaper med lignende virksomhet.

## Kunngjøringer

- 06.08.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000669433&sokeverdi=977103487&spraak=nb)
- 08.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000520411&sokeverdi=977103487&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [MENTO AS](https://www.norscout.com/no/company/980376591-mento-as) | Sola | 161 | 953 mill. kr | +5,9 % |
| [HYTORC NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/981372018-hytorc-norge-as) | Sola | 58 | 184 mill. kr | +0,1 % |
| [SVAFAS STAVANGER VALVE & FITTING AS](https://www.norscout.com/no/company/989757628-svafas-stavanger-valve-fitting-as) | Sola | 27 | 172 mill. kr | −10 % |
| [TENARIS GLOBAL SERVICES NORWAY AS](https://www.norscout.com/no/company/977218683-tenaris-global-services-norway-as) | Sola | 24 | - | - |
| [GLOBAL RENTALS AS](https://www.norscout.com/no/company/817864872-global-rentals-as) | Sola | 10 | 51,2 mill. kr | −20,8 % |
| [HABU SOLUTIONS AS](https://www.norscout.com/no/company/996216675-habu-solutions-as) | Sola | 7 | 19,6 mill. kr | −2,1 % |
| [MODULE SOLUTIONS & SYSTEMS AS](https://www.norscout.com/no/company/983228488-module-solutions-systems-as) | Sola | 6 | 67,5 mill. kr | +13,1 % |
| [JL OFFSHORE AS](https://www.norscout.com/no/company/982548276-jl-offshore-as) | Sola | 6 | 66,2 mill. kr | −38,2 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 15.09.2026.
