---
title: "STAVA MEKANISKE VERKSTED AS (978601960): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "STAVA MEKANISKE VERKSTED AS i Karmøy hadde 17,2 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 13 ansatte. Daglig leder er Arne Sigve Stava. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/978601960-stava-mekaniske-verksted-as"
---

# STAVA MEKANISKE VERKSTED AS

Produksjon av metallkonstruksjoner og deler · Karmøy · Etablert 1997

- Org.nr: 978 601 960
- Telefon: 52 82 43 08
- Nettsted: [stavamek.no](https://stavamek.no)
- Daglig leder: Arne Sigve Stava (også styremedlem)

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 17,2 mill. kr (+24,8 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 1,32 mill. kr (Margin 7,7 %)
- Ansatte: 13

## Ansatte

- januar 2026: 11
- april 2026: 13

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 19,0 % (meget god). Opp fra 1,2 % i 2024
- Likviditet: 2,65 (meget god). Ned fra 3,05 i 2024
- Soliditet: 67,3 % (meget god). Ned fra 70,9 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 18,8 % | 4,0 % | 1,2 % | 19,0 % |
| Driftsmargin | 0,5 % | 7,6 % | 2,1 % | 0,5 % | 7,7 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 26,9 % | 5,6 % | 1,5 % | 27,2 % |
| Likviditetsgrad | 3,08 | 3,06 | 3,09 | 3,05 | 2,65 |
| Soliditet | 69,9 % | 69,1 % | 69,7 % | 70,9 % | 67,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,5 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 9 164 | 13 075 | 11 104 | 13 783 | 17 196 |
| Driftsresultat | 46 | 989 | 238 | 74 | 1 321 |
| Årsresultat | 31 | 768 | 181 | 51 | 1 013 |
| Driftsmargin | 0,5 % | 7,6 % | 2,1 % | 0,5 % | 7,7 % |
| Sum gjeld | 1 409 | 1 812 | 1 835 | 1 757 | 2 571 |
| Sum driftskostnader | - | - | 10 867 | 13 710 | 15 875 |
| Finansresultat | - | - | −5 | −8 | −22 |
| Resultat før skatt | 40 | 985 | 233 | 65 | 1 299 |
| Anleggsmidler | 340 | 306 | 391 | 708 | 1 152 |
| Omløpsmidler | 4 345 | 5 550 | 5 669 | 5 325 | 6 709 |
| Sum eiendeler | 4 685 | 5 856 | 6 060 | 6 033 | 7 860 |
| Egenkapital | 3 276 | 4 044 | 4 225 | 4 276 | 5 290 |
| Kortsiktig gjeld | 1 409 | 1 812 | 1 835 | 1 744 | 2 528 |
| Langsiktig gjeld | 0 | 0 | 0 | 13 | - |

## Ledelse og styre

- Arne Sigve Stava: Daglig leder og styremedlem
- Arnt Frode Stava: Styrets leder
- Svein Olav Stava: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Salvøy, 4276 Veavågen
- Postadresse: Postboks 58, 4295 Veavågen
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 25.110 Produksjon av metallkonstruksjoner og deler
- Etablert: 30.04.1997
- Tidligere navn: STAVA MEKANISKE VEDKSTED AS (1997)
- Aksjekapital: 100 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.05.1997
- Revisor: [KALLESTEN REVISJON OG REGNSKAP AS](https://www.norscout.com/no/company/951499072-kallesten-revisjon-og-regnskap-as)
- Regnskapsfører: [BØHN REGNSKAP A/S](https://www.norscout.com/no/company/910909177-bohn-regnskap-a-s)
- Størrelse: Nr. 147 av 262 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Leige og drive mekanisk verksted på Salvøy i Vedavågen med dertil hørende handelsvirksomhet.

## Kunngjøringer

- 10.03.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000106521&sokeverdi=978601960&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [KB STÅLINDUSTRI AS](https://www.norscout.com/no/company/914630282-kb-stalindustri-as) | Karmøy | 33 | 92,1 mill. kr | −6,3 % |
| [STÅLBYGGEREN AS](https://www.norscout.com/no/company/979108818-stalbyggeren-as) | Karmøy | 11 | 27,8 mill. kr | −5,2 % |
| [UMOE INDUSTRIES AS](https://www.norscout.com/no/company/991186476-umoe-industries-as) | Karmøy | 35 | 177 mill. kr | −15,7 % |
| [STILLASGRUPPEN PRODUKSJON AS](https://www.norscout.com/no/company/979691432-stillasgruppen-produksjon-as) | Karmøy | 10 | 25 mill. kr | −0,7 % |
| [MARINE ALUMINIUM AS](https://www.norscout.com/no/company/988419486-marine-aluminium-as) | Karmøy | 93 | 316 mill. kr | −3,9 % |
| [KARMSUND SERVICEBASE AS](https://www.norscout.com/no/company/981915429-karmsund-servicebase-as) | Karmøy | 10 | 20,3 mill. kr | −1,0 % |
| [UPTIME INTERNATIONAL AS](https://www.norscout.com/no/company/997466233-uptime-international-as) | Karmøy | 104 | 430 mill. kr | −12,7 % |
| [REMEK AS](https://www.norscout.com/no/company/959325928-remek-as) | Karmøy | 7 | 14 mill. kr | −23,9 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 07.05.2026.
