---
title: "MMC FIRST PROCESS AS (979329903): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "MMC FIRST PROCESS AS i Herøy hadde 1,1 mrd. kr i driftsinntekter i 2025 og 263 ansatte. Daglig leder er Lars Erling Krogh. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/979329903-mmc-first-process-as"
---

# MMC FIRST PROCESS AS

Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri · Herøy · Etablert 1997

- Org.nr: 979 329 903
- Telefon: 70 08 39 00
- E-post: post@mmcfp.no
- Nettsted: [mmcfirstprocess.com](https://mmcfirstprocess.com)
- Daglig leder: Lars Erling Krogh

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 1,1 mrd. kr (+65,2 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: −4,87 mill. kr (Margin −0,4 %)
- Ansatte: 263 (Opp fra 256 i desember 2025)

## Ansatte

- september 2025: 248
- oktober 2025: 256
- november 2025: 255
- desember 2025: 256
- januar 2026: 257
- februar 2026: 261
- april 2026: 263
- juni 2026: 262
- august 2026: 265
- september 2026: 264
- oktober 2026: 263

### Per sted

- Fosnavåg: 167 ansatte
- Skodje: 82 ansatte
- Haugesund: 14 ansatte

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 0,3 % (ikke tilfredsstillende). Opp fra −11,8 % i 2024
- Likviditet: 1,02 (tilfredsstillende). Ned fra 1,18 i 2024
- Soliditet: 21,6 % (god). Ned fra 22,9 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 15,3 % | 8,1 % | −11,8 % | 0,3 % |
| Driftsmargin | 9,6 % | 5,3 % | 2,7 % | −8,5 % | −0,4 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | - | - | −62,2 % | −32,5 % |
| Likviditetsgrad | 1,28 | 1,31 | 1,45 | 1,18 | 1,02 |
| Soliditet | - | - | 22,6 % | 22,9 % | 21,6 % |
| Gjeldsgrad | - | - | 3,4 | 3,4 | 3,6 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| mill. kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 1 015,7 | 954,6 | 966,3 | 663,9 | 1 096,9 |
| Driftsresultat | 97,2 | 50,6 | 25,9 | −56,1 | −4,9 |
| Årsresultat | 64,9 | 39,3 | 12,5 | −47,9 | −29,2 |
| Driftsmargin | 9,6 % | 5,3 % | 2,7 % | −8,5 % | −0,4 % |
| Sum gjeld | 323,9 | 365,5 | 363,7 | 313,5 | 395,2 |
| Sum driftskostnader | - | - | 940,4 | 720,0 | 1 101,8 |
| Finansresultat | - | - | −10,3 | −5,8 | −28,0 |
| Resultat før skatt | 85,3 | 52,5 | 15,6 | −62,0 | −32,8 |
| Anleggsmidler | 43,8 | 53,2 | 64,0 | 114,6 | 167,6 |
| Omløpsmidler | 374,8 | 422,5 | 405,7 | 292,1 | 336,5 |
| Sum eiendeler | 418,5 | 475,7 | 469,7 | 406,6 | 504,1 |
| Egenkapital | - | - | 106,1 | 93,2 | 108,9 |
| Kortsiktig gjeld | 293,4 | 322,1 | 279,2 | 248,1 | 330,7 |
| Langsiktig gjeld | 30,5 | 43,3 | 84,4 | 65,4 | 64,4 |

## Ledelse og styre

- Lars Erling Krogh: Daglig leder
- Pål Brynsrud: Styrets leder
- Henrik Grung: Styremedlem
- Lene Therese Sætre: Styremedlem
- Knut Kleiven: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: Mjølstadnesvegen 21, 6092 Fosnavåg
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 28.930 Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri
- Etablert: 15.10.1997
- Tidligere navn: HAVYARD MMC AS (2014 til 2017); HAVYARD FISH HANDLING & REFRIGERATION AS (2014); MMC TENDOS HOLDING AS (2004 til 2014); TENDOS EIENDOM AS (1997 til 2004)
- Aksjekapital: 3 037 527,53 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.09.2003
- Revisor: [CEDRA NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/935416779-cedra-norge-as)
- Størrelse: Nr. 1 av 31 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Utvikling, salg og produksjon av utstyr til fiskeri- og oppdrettsnæringen og hva som herved står i forbindelse, samt delta i andre selskaper.

## Siste endringer

- 05.10.2026: Revisor endret
- 28.08.2026: Styret endret
- 23.07.2026: Revisor endret

## Kunngjøringer

- 05.10.2026: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000777433&sokeverdi=979329903&spraak=nb)
- 09.09.2026: [Redegjørelse finansiell bistand erverv av aksjer](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000738338&sokeverdi=979329903&spraak=nb)
- 28.08.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000718954&sokeverdi=979329903&spraak=nb)
- 28.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000619061&sokeverdi=979329903&spraak=nb)
- 23.07.2026: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000590835&sokeverdi=979329903&spraak=nb)
- 03.11.2025: [Redegjørelse finansiell bistand erverv av aksjer](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000816504&sokeverdi=979329903&spraak=nb)
- 03.11.2025: [Avtalepant i egne aksjer-fullmakt](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000816532&sokeverdi=979329903&spraak=nb)
- 17.07.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000598288&sokeverdi=979329903&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [MMCFP HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/922905800-mmcfp-holding-as) | Herøy | - | - | - |
| [PROSTEEL AS](https://www.norscout.com/no/company/990766959-prosteel-as) | Herøy | 21 | 60,7 mill. kr | +11 % |
| [OPTIMAR AS](https://www.norscout.com/no/company/985426813-optimar-as) | Giske | 180 | 478 mill. kr | +27 % |
| [CFLOW AS](https://www.norscout.com/no/company/924898259-cflow-as) | Sula | 125 | 570 mill. kr | +38,9 % |
| [DYNATEC SMV AS](https://www.norscout.com/no/company/950392290-dynatec-smv-as) | Indre Østfold | 91 | 142 mill. kr | +28,4 % |
| [MELBU SYSTEMS AS](https://www.norscout.com/no/company/994443739-melbu-systems-as) | Hadsel | 40 | 86,6 mill. kr | −3,8 % |
| [ØLVE INDUSTRIER AS](https://www.norscout.com/no/company/992073632-olve-industrier-as) | Kvinnherad | 37 | 87,8 mill. kr | −7,8 % |
| [BEHA-HEDO MARINE AS](https://www.norscout.com/no/company/948905299-beha-hedo-marine-as) | Porsgrunn | 21 | 86,8 mill. kr | +11,3 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
