---
title: "IVAR BRÅTHEN MEKANISKE AS (979901925): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "IVAR BRÅTHEN MEKANISKE AS i Stange hadde 86 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 40 ansatte. Daglig leder er Per Ivar Nordnes. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/979901925-ivar-brathen-mekaniske-as"
---

# IVAR BRÅTHEN MEKANISKE AS

Produksjon av metallkonstruksjoner og deler · Stange · Etablert 1998

- Org.nr: 979 901 925
- Telefon: 62 57 60 00
- E-post: post@braathenmek.no
- Daglig leder: Per Ivar Nordnes (også styremedlem)

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 86 mill. kr (+28 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 4,39 mill. kr (Margin 5,1 %)
- Ansatte: 40 (Opp fra 36 i november 2025)

## Ansatte

- september 2025: 42
- oktober 2025: 44
- november 2025: 36
- juni 2026: 38
- juli 2026: 40
- august 2026: 39
- september 2026: 40

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 16,0 % (meget god). Opp fra 10,1 % i 2024
- Likviditet: 1,46 (tilfredsstillende). Ned fra 1,73 i 2024
- Soliditet: 14,8 % (tilfredsstillende). Ned fra 19,2 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | −8,4 % | −4,9 % | 10,1 % | 16,0 % |
| Driftsmargin | 2,6 % | −3,5 % | −1,9 % | 4,0 % | 5,1 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | −32,3 % | −34,1 % | 38,2 % | 84,2 % |
| Likviditetsgrad | 2,33 | 2,26 | 1,99 | 1,73 | 1,46 |
| Soliditet | 31,8 % | 30,0 % | 18,8 % | 19,2 % | 14,8 % |
| Gjeldsgrad | 2,1 | 2,3 | 4,3 | 4,2 | 5,8 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 61 929 | 60 456 | 63 701 | 67 238 | 86 033 |
| Driftsresultat | 1 583 | −2 144 | −1 220 | 2 660 | 4 387 |
| Årsresultat | 994 | −2 184 | −1 950 | 2 146 | 3 070 |
| Driftsmargin | 2,6 % | −3,5 % | −1,9 % | 4,0 % | 5,1 % |
| Sum gjeld | 19 040 | 15 594 | 20 516 | 22 299 | 23 440 |
| Sum driftskostnader | - | - | 64 921 | 64 578 | 81 646 |
| Finansresultat | - | - | −730 | −745 | −449 |
| Resultat før skatt | 1 274 | −2 513 | −1 950 | 1 915 | 3 938 |
| Anleggsmidler | 2 951 | 3 228 | 1 535 | 1 456 | 720 |
| Omløpsmidler | 24 967 | 19 060 | 23 725 | 26 133 | 26 780 |
| Sum eiendeler | 27 917 | 22 287 | 25 260 | 27 589 | 27 499 |
| Egenkapital | 8 877 | 6 694 | 4 744 | 5 290 | 4 059 |
| Kortsiktig gjeld | 10 726 | 8 444 | 11 908 | 15 064 | 18 292 |
| Langsiktig gjeld | 8 314 | 7 150 | 8 607 | 7 236 | - |

## Ledelse og styre

- Per Ivar Nordnes: Daglig leder og styremedlem
- Hans Petter Dobloug: Styrets leder
- Tord Lindstad: Styremedlem
- Stig Grønvold: Styremedlem
- Espen Ovik: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: Gubberudvegen 132, 2312 Ottestad
- Postadresse: Narmovegen 455, 2323 Ingeberg
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 25.110 Produksjon av metallkonstruksjoner og deler
- Etablert: 19.05.1998
- Aksjekapital: 1 700 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.05.1998
- Revisor: [BDO AS](https://www.norscout.com/no/company/993606650-bdo-as)
- Regnskapsfører: [R2 ØKONOMI AS](https://www.norscout.com/no/company/989816462-r2-okonomi-as)
- Størrelse: Nr. 52 av 262 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Mekanisk industriproduksjon og montering, annen økonomisk virksomhet herunder ved aksjetegning eller på annen måte gjøre seg interessert i andre foretagender.

## Siste endringer

- 05.08.2026: Ny postadresse

## Kunngjøringer

- 05.08.2026: [Forretningsadresse](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000661196&sokeverdi=979901925&spraak=nb)
- 11.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000534715&sokeverdi=979901925&spraak=nb)
- 11.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000534714&sokeverdi=979901925&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [STANGE AUTO AS](https://www.norscout.com/no/company/916880472-stange-auto-as) | Stange | - | 302 787 kr | - |
| [HAMJERN AS](https://www.norscout.com/no/company/934774353-hamjern-as) | Stange | 9 | 19,8 mill. kr | −7,5 % |
| [AMPEMA AS](https://www.norscout.com/no/company/932691671-ampema-as) | Stange | 6 | 583 374 kr | - |
| [HARASJØEN MEKANISKE AS](https://www.norscout.com/no/company/987086599-harasjoen-mekaniske-as) | Stange | 5 | 7,93 mill. kr | −20,8 % |
| [BLÅSING & LAKK AS](https://www.norscout.com/no/company/928658988-blasing-lakk-as) | Stange | - | 928 215 kr | −44,5 % |
| [TYPISK AS](https://www.norscout.com/no/company/916593511-typisk-as) | Stange | - | 250 080 kr | - |
| [SOLÅS AUTO AS](https://www.norscout.com/no/company/831924772-solas-auto-as) | Stange | - | 20 235 kr | - |
| [NORDAL-HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/928140709-nordal-holding-as) | Stange | - | - | - |

Kilde: Norscout. Oppdatert 17.09.2026.
