---
title: "MENTO AS (980376591): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "MENTO AS i Sola hadde 953 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 161 ansatte. Daglig leder er Bjørn Anders Dahle. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/980376591-mento-as"
---

# MENTO AS

Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet · Sola · Etablert 1998

Heleid av [MENTO HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/925509485-mento-holding-as)

- Org.nr: 980 376 591
- Telefon: 48 11 03 00
- E-post: post@mento.no
- Nettsted: [mento.no](https://www.mento.no)
- Daglig leder: Bjørn Anders Dahle

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 953 mill. kr (+5,9 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 40,8 mill. kr (Margin 4,3 %)
- Ansatte: 161 (Opp fra 154 i november 2025)

## Ansatte

- september 2025: 151
- oktober 2025: 148
- november 2025: 154
- desember 2025: 156
- januar 2026: 158
- februar 2026: 152
- mars 2026: 146
- april 2026: 144
- mai 2026: 146
- juli 2026: 175
- august 2026: 172
- september 2026: 161

### Per sted

- Tananger: 90 ansatte · 2 avdelinger
- Ågotnes: 67 ansatte
- Rypefjord: Ingen oppgitt

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 14,0 % (god). Ned fra 22,0 % i 2024
- Likviditet: 1,85 (god). Opp fra 1,52 i 2024
- Soliditet: 49,8 % (meget god). Opp fra 37,2 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 9,3 % | 21,5 % | 22,0 % | 14,0 % |
| Driftsmargin | 3,1 % | 3,3 % | 6,6 % | 7,2 % | 4,3 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | - | - | 54,6 % | 31,0 % |
| Likviditetsgrad | 1,32 | 1,27 | 1,43 | 1,52 | 1,85 |
| Soliditet | - | - | 35,9 % | 37,2 % | 49,8 % |
| Gjeldsgrad | - | - | 1,8 | 1,7 | 1,0 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 611 130 | 581 819 | 795 321 | 899 908 | 953 385 |
| Driftsresultat | 19 055 | 19 297 | 52 863 | 65 047 | 40 788 |
| Årsresultat | 13 677 | 13 575 | 37 714 | 46 147 | 31 756 |
| Driftsmargin | 3,1 % | 3,3 % | 6,6 % | 7,2 % | 4,3 % |
| Sum gjeld | 121 230 | 163 926 | 165 930 | 210 197 | 139 942 |
| Sum driftskostnader | - | - | - | 834 861 | - |
| Finansresultat | - | - | - | −5 704 | - |
| Resultat før skatt | 17 559 | 17 452 | 48 483 | 59 342 | 40 808 |
| Anleggsmidler | 26 297 | 24 802 | 22 944 | 16 191 | 19 935 |
| Omløpsmidler | 158 873 | 208 301 | 236 108 | 318 313 | 259 071 |
| Sum eiendeler | 185 170 | 233 102 | 259 052 | 334 503 | 279 005 |
| Egenkapital | - | - | 93 122 | 124 306 | 139 063 |
| Kortsiktig gjeld | 120 800 | 163 625 | 165 676 | 209 985 | 139 942 |
| Langsiktig gjeld | 430 | 302 | 254 | 212 | 0 |

## Konsern

3 selskaper.

- [MENTO HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/925509485-mento-holding-as) (Morselskap)
  - MENTO AS (Denne bedriften)
  - [MENTO SERVICE AS](https://www.norscout.com/no/company/977208807-mento-service-as) (37 ansatte)

## Ledelse og styre

- Bjørn Anders Dahle: Daglig leder
- Marius Sandvik: Styrets leder
- Annette Dahle: Styremedlem
- Stian Vemmestad: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: Kontinentalvegen 22, 4056 Tananger
- Postadresse: Postboks 44, 4098 Tananger
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 46.630 Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet
- Etablert: 11.12.1998
- Tidligere navn: MENTO AS STAVANGER (1999 til 2002)
- Aksjekapital: 700 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.01.1999
- Revisor: [BDO AS](https://www.norscout.com/no/company/993606650-bdo-as)
- Regnskapsfører: [VISTA AS](https://www.norscout.com/no/company/929765737-vista-as)
- Størrelse: Nr. 8 av 574 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Drive handel og hva dermed står i forbindelse, samt produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk.

## Kunngjøringer

- 19.08.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000703210&sokeverdi=980376591&spraak=nb)

## Offentlig støtte

- 04.06.2026: Tilskudd fra ENOVA SF, 105 000 kr

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [JOHN DAHLE SKIPSHANDEL AS](https://www.norscout.com/no/company/977103487-john-dahle-skipshandel-as) | Sola | 63 | 254 mill. kr | −13 % |
| [HYTORC NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/981372018-hytorc-norge-as) | Sola | 58 | 184 mill. kr | +0,1 % |
| [SVAFAS STAVANGER VALVE & FITTING AS](https://www.norscout.com/no/company/989757628-svafas-stavanger-valve-fitting-as) | Sola | 27 | 172 mill. kr | −10 % |
| [TENARIS GLOBAL SERVICES NORWAY AS](https://www.norscout.com/no/company/977218683-tenaris-global-services-norway-as) | Sola | 24 | - | - |
| [GLOBAL RENTALS AS](https://www.norscout.com/no/company/817864872-global-rentals-as) | Sola | 10 | 51,2 mill. kr | −20,8 % |
| [HABU SOLUTIONS AS](https://www.norscout.com/no/company/996216675-habu-solutions-as) | Sola | 7 | 19,6 mill. kr | −2,1 % |
| [MODULE SOLUTIONS & SYSTEMS AS](https://www.norscout.com/no/company/983228488-module-solutions-systems-as) | Sola | 6 | 67,5 mill. kr | +13,1 % |
| [JL OFFSHORE AS](https://www.norscout.com/no/company/982548276-jl-offshore-as) | Sola | 6 | 66,2 mill. kr | −38,2 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 15.09.2026.
