---
title: "FPE SONTUM AS (981990374): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "FPE SONTUM AS i Sola hadde 285 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 80 ansatte. Daglig leder er Raymond Stokken. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/981990374-fpe-sontum-as"
---

# FPE SONTUM AS

Produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted · Sola · Etablert 2000

- Org.nr: 981 990 374
- Telefon: 51 95 92 92
- E-post: post@fpe.no
- Nettsted: [fpe.no](https://www.fpe.no)
- Daglig leder: Raymond Stokken

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 285 mill. kr (−7,3 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 21 mill. kr (Margin 7,4 %)
- Ansatte: 80 (Ned fra 87 i desember 2025)

## Ansatte

- desember 2025: 87
- januar 2026: 82
- februar 2026: 84
- mars 2026: 87
- juni 2026: 86
- juli 2026: 85
- september 2026: 82
- oktober 2026: 80

### Per sted

- Stavanger: 58 ansatte
- Godvik: 22 ansatte

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 24,7 % (meget god). Ned fra 25,5 % i 2024
- Likviditet: 1,75 (god). Opp fra 1,58 i 2024
- Soliditet: 44,8 % (meget god). Opp fra 38,2 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | −21,8 % | 9,2 % | 25,5 % | 24,7 % |
| Driftsmargin | −4,8 % | −9,1 % | 3,5 % | 6,6 % | 7,4 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | −148,0 % | 53,1 % | 86,5 % | 55,9 % |
| Likviditetsgrad | 1,07 | 0,96 | 1,09 | 1,58 | 1,75 |
| Soliditet | 25,0 % | 11,1 % | 17,3 % | 38,2 % | 44,8 % |
| Gjeldsgrad | 3,0 | 8,0 | 4,8 | 1,6 | 1,2 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 163 415 | 191 912 | 228 653 | 307 778 | 285 421 |
| Driftsresultat | −7 906 | −17 456 | 8 056 | 20 240 | 20 988 |
| Årsresultat | −7 738 | −15 215 | 5 374 | 14 776 | 15 759 |
| Driftsmargin | −4,8 % | −9,1 % | 3,5 % | 6,6 % | 7,4 % |
| Sum gjeld | 51 376 | 80 248 | 73 489 | 45 845 | 54 238 |
| Sum driftskostnader | - | - | 220 597 | 287 538 | 264 433 |
| Finansresultat | - | - | −1 322 | −1 338 | −765 |
| Resultat før skatt | −10 152 | −20 094 | 6 735 | 18 902 | 20 223 |
| Anleggsmidler | 13 359 | 13 079 | 8 887 | 2 220 | 3 488 |
| Omløpsmidler | 55 165 | 77 174 | 79 981 | 71 935 | 94 818 |
| Sum eiendeler | 68 524 | 90 253 | 88 868 | 74 155 | 98 306 |
| Egenkapital | 17 149 | 10 005 | 15 379 | 28 310 | 44 068 |
| Kortsiktig gjeld | 51 376 | 80 248 | 73 489 | 45 538 | 54 238 |
| Langsiktig gjeld | 0 | 0 | 0 | 307 | - |

## Ledelse og styre

- Raymond Stokken: Daglig leder
- Tor Atle Deisz: Styrets leder
- Erik Stokkeland: Styremedlem
- Simas Punis: Styremedlem
- Atefeh Eghbali: Styremedlem
- Heidi Eikås: Varamedlem
- Eirik Adsem: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Kanalarmen 12, 4033 Stavanger
- Postadresse: Postboks 142, 4068 Stavanger
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 28.290 Produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted
- Etablert: 10.04.2000
- Tidligere navn: FIRE PROTECTION ENGINEERING AS (2010 til 2017); BJØRGE FPE AS (2008 til 2010); FIRE PROTECTION ENGINEERING AS (2000 til 2008); FIRE PROTECTION TECHNOLOGY AS (2000)
- Aksjekapital: 2 032 625 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.09.2000
- Revisor: [TELL NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/834836912-tell-norge-as)
- Regnskapsfører: [ECIT SERVICES AS](https://www.norscout.com/no/company/993800139-ecit-services-as)
- Størrelse: Nr. 5 av 151 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Handel, industri, deltakelse i andre foretagender ved aksjetegning og på annen måte og i annen virksomhet med økonomisk formål.

## Siste endringer

- 17.10.2026: Revisor endret
- 17.10.2026: Styret endret
- 27.01.2026: Regnskapsfører endret

## Kunngjøringer

- 17.10.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000803650&sokeverdi=981990374&spraak=nb)
- 17.10.2026: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000803226&sokeverdi=981990374&spraak=nb)
- 12.05.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000263073&sokeverdi=981990374&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [GROUNDBREAKER AS](https://www.norscout.com/no/company/923160507-groundbreaker-as) | Sola | 5 | 6,29 mill. kr | −12,4 % |
| [PROSERV NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/980955338-proserv-norge-as) | Sola | 102 | 277 mill. kr | +11,1 % |
| [KOLOS LIFTING & INSPECTION AS](https://www.norscout.com/no/company/814056872-kolos-lifting-inspection-as) | Sola | 71 | 190 mill. kr | +11,9 % |
| [GMC HVAC AS](https://www.norscout.com/no/company/921956592-gmc-hvac-as) | Sola | 112 | 266 mill. kr | +22,8 % |
| [DWELLOP AS](https://www.norscout.com/no/company/912891542-dwellop-as) | Sola | 45 | 256 mill. kr | −1,1 % |
| [K. LUND OFFSHORE AS](https://www.norscout.com/no/company/914040620-k-lund-offshore-as) | Sola | 33 | 172 mill. kr | −25,5 % |
| [CRE8 SYSTEMS AS](https://www.norscout.com/no/company/895784842-cre8-systems-as) | Sola | 22 | 177 mill. kr | +18,4 % |
| [FLOWTEC AS](https://www.norscout.com/no/company/976049365-flowtec-as) | Sola | 18 | 83,3 mill. kr | −9,7 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
