---
title: "INEOS RAFNES AS (982726387): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "INEOS RAFNES AS i Bamble hadde 1,34 mrd. kr i driftsinntekter i 2025 og 256 ansatte. Daglig leder er Jan Jozef A De Belder. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/982726387-ineos-rafnes-as"
---

# INEOS RAFNES AS

Produksjon av andre organiske kjemiske råvarer · Bamble · Etablert 2000

Heleid av [INEOS BAMBLE AS](https://www.norscout.com/no/company/968144405-ineos-bamble-as)

- Org.nr: 982 726 387
- Telefon: 35 00 75 00
- E-post: oyvind.eriksen@ineos.com
- Nettsted: [ineos.com](https://ineos.com)
- Daglig leder: Jan Jozef A De Belder

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 1,34 mrd. kr (+13,8 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 263 mill. kr (Margin 19,7 %)
- Ansatte: 256 (Opp fra 247 i november 2025)

## Ansatte

- september 2025: 235
- oktober 2025: 245
- november 2025: 247
- februar 2026: 249
- mars 2026: 246
- april 2026: 245
- mai 2026: 246
- august 2026: 248
- september 2026: 247
- oktober 2026: 256

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 6,9 % (tilfredsstillende). Ned fra 8,0 % i 2024
- Likviditet: 1,40 (tilfredsstillende). Ned fra 1,67 i 2024
- Soliditet: 17,6 % (tilfredsstillende). Ned fra 23,5 % i 2024

| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 8,0 % | 6,9 % |
| Driftsmargin | 21,9 % | 21,9 % | 19,7 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 6,9 % | 14,7 % |
| Likviditetsgrad | - | 1,67 | 1,40 |
| Soliditet | 22,2 % | 23,5 % | 17,6 % |
| Gjeldsgrad | 3,5 | 3,3 | 4,7 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| mill. kr | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 1 254,1 | 1 173,3 | 1 335,7 |
| Driftsresultat | 274,2 | 257,0 | 262,9 |
| Årsresultat | 41,7 | 65,4 | 170,6 |
| Driftsmargin | 21,9 % | 21,9 % | 19,7 % |
| Sum gjeld | 4 386,5 | 4 299,2 | 6 981,5 |
| Sum driftskostnader | 979,9 | 916,3 | 1 072,8 |
| Finansresultat | −210,0 | −168,1 | −56,5 |
| Resultat før skatt | - | 88,8 | 206,4 |
| Anleggsmidler | 4 516,1 | 4 646,4 | 7 465,9 |
| Omløpsmidler | - | 974,6 | 1 006,7 |
| Sum eiendeler | 5 639,9 | 5 621,1 | 8 472,5 |
| Egenkapital | 1 253,4 | 1 321,9 | 1 491,0 |
| Kortsiktig gjeld | - | 582,5 | 719,5 |
| Langsiktig gjeld | - | 3 716,7 | 6 262,1 |

## Konsern

5 selskaper.

- [INEOS HOLDINGS NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/991192328-ineos-holdings-norge-as) (Morselskap)
  - [INEOS BAMBLE AS](https://www.norscout.com/no/company/968144405-ineos-bamble-as) (165 ansatte)
    - INEOS RAFNES AS (Denne bedriften)
    - IS NORPOLEFIN ANS (99,9 %)
  - [INEOS SALES NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/991191801-ineos-sales-norge-as)

## Ledelse og styre

- Jan Jozef A De Belder: Daglig leder
- Marcus Plevoets: Styrets leder
- Per Oskar Kjendalen: Styremedlem
- Truls Erik Haugen: Styremedlem
- Gerard Stephen Hepburn: Styremedlem
- Martin Stephen Olavesen: Varamedlem
- Mats Prestesæther: Varamedlem
- Thore Kornmo: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Herreveien 801, 3962 Stathelle
- Postadresse: Rafnes Industriområde, Postboks 300, 3966 Stathelle
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 20.140 Produksjon av andre organiske kjemiske råvarer
- Etablert: 29.11.2000
- Tidligere navn: NORETYL AS (2000 til 2019)
- Aksjekapital: 399 996 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.01.2001
- Avdelinger: 2 i Stathelle
- Revisor: [DELOITTE AS](https://www.norscout.com/no/company/980211282-deloitte-as)
- Størrelse: Nr. 3 av 15 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Selskapet skal drive virksomhet tilknyttet produksjon av etylen og propylen ved selskapets fabrikk på Rafnes, produksjon av hjelpeprodukter og ytelse av tjenester i tilknytning til annen industriproduksjon på Rafnes og Rønningen, deltakelse og investeringer i andre selskaper og virksomheter, samt annen beslektet virksomhet.

## Siste endringer

- 09.04.2026: Styret endret
- 28.02.2026: Styret endret

## Kunngjøringer

- 22.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000588358&sokeverdi=982726387&spraak=nb)
- 09.04.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000165334&sokeverdi=982726387&spraak=nb)
- 28.02.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000086344&sokeverdi=982726387&spraak=nb)
- 23.07.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000618573&sokeverdi=982726387&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [INOVYN NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/981701046-inovyn-norge-as) | Bamble | 343 | 2,28 mrd. kr | −5,8 % |
| [INEOS BAMBLE AS](https://www.norscout.com/no/company/968144405-ineos-bamble-as) | Bamble | 165 | 598 mill. kr | +8,5 % |
| [BORREGAARD AS](https://www.norscout.com/no/company/895623032-borregaard-as) | Sarpsborg | 913 | 6,01 mrd. kr | +2,7 % |
| [ROQUETTE NORWAY AS](https://www.norscout.com/no/company/980859525-roquette-norway-as) | Karmøy | 134 | 1,42 mrd. kr | −34,7 % |
| [ADDCON NORDIC AS](https://www.norscout.com/no/company/988774677-addcon-nordic-as) | Porsgrunn | 74 | 587 mill. kr | −3,2 % |
| [MBP BIO PRODUCTION AS](https://www.norscout.com/no/company/988683124-mbp-bio-production-as) | Sarpsborg | 25 | 90,9 mill. kr | +9,9 % |
| [BIOTEC BETAGLUCANS AS](https://www.norscout.com/no/company/996327191-biotec-betaglucans-as) | Tromsø | 16 | 36,8 mill. kr | −19,8 % |
| [REPLAST AS](https://www.norscout.com/no/company/920000851-replast-as) | Kristiansund | 14 | 20,3 mill. kr | +68,2 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
