---
title: "LUCERNA AS (982897327): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "LUCERNA AS i Hammerfest hadde 130 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 41 ansatte. Daglig leder er Gudrun Rollefsen. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/982897327-lucerna-as"
---

# LUCERNA AS

Distribusjon av elektrisitet · Hammerfest · Etablert 2001

Heleid av [HAMMERFEST ENERGI PRODUKSJON AS](https://www.norscout.com/no/company/986950281-hammerfest-energi-produksjon-as)

- Org.nr: 982 897 327
- Telefon: +477841234
- E-post: post@lucerna.no
- Nettsted: [lucerna.no](https://www.lucerna.no)
- Daglig leder: Gudrun Rollefsen

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 130 mill. kr (+2,7 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 28,1 mill. kr (Margin 21,6 %)
- Ansatte: 41 (Opp fra 39 i desember 2025)

## Ansatte

- september 2025: 42
- oktober 2025: 40
- desember 2025: 39
- april 2026: 40
- august 2026: 41
- september 2026: 40
- oktober 2026: 41

### Per sted

- Hammerfest: 37 ansatte
- Breivikbotn: Ingen oppgitt

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 6,7 % (tilfredsstillende). Opp fra 3,1 % i 2024
- Likviditet: 3,79 (meget god). Opp fra 1,80 i 2024
- Soliditet: 68,1 % (meget god). Ned fra 74,7 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 7,3 % | 5,9 % | 3,1 % | 6,7 % |
| Driftsmargin | 10,2 % | 24,3 % | 21,0 % | 9,2 % | 21,6 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 9,8 % | 7,1 % | 3,1 % | 7,9 % |
| Likviditetsgrad | 0,64 | 1,82 | 1,83 | 1,80 | 3,79 |
| Soliditet | 68,1 % | 72,9 % | 73,4 % | 74,7 % | 68,1 % |
| Gjeldsgrad | 0,5 | 0,4 | 0,4 | 0,3 | 0,5 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 107 621 | 113 544 | 105 562 | 126 969 | 130 427 |
| Driftsresultat | 10 932 | 27 640 | 22 141 | 11 654 | 28 138 |
| Årsresultat | 8 172 | 20 789 | 15 927 | 7 204 | 19 573 |
| Driftsmargin | 10,2 % | 24,3 % | 21 % | 9,2 % | 21,6 % |
| Sum gjeld | 123 031 | 104 000 | 108 031 | 103 412 | 152 060 |
| Sum driftskostnader | - | - | - | 115 315 | 102 288 |
| Finansresultat | - | - | - | −2 385 | −3 077 |
| Resultat før skatt | 10 448 | 26 671 | 20 418 | 9 270 | 25 062 |
| Anleggsmidler | 322 018 | 327 350 | 350 491 | 366 009 | 391 713 |
| Omløpsmidler | 64 145 | 56 630 | 56 052 | 43 119 | 85 636 |
| Sum eiendeler | 386 162 | 383 980 | 406 542 | 409 128 | 477 349 |
| Egenkapital | 263 131 | 279 980 | 298 511 | 305 716 | 325 289 |
| Kortsiktig gjeld | 99 931 | 31 130 | 30 670 | 23 986 | 22 596 |
| Langsiktig gjeld | 23 100 | 72 870 | 77 361 | 79 426 | 129 465 |

## Konsern

3 selskaper.

- [HAMMERFEST ENERGI PRODUKSJON AS](https://www.norscout.com/no/company/986950281-hammerfest-energi-produksjon-as) (Morselskap)
  - LUCERNA AS (Denne bedriften)
  - [PORSA KRAFTLAG AS](https://www.norscout.com/no/company/915231640-porsa-kraftlag-as) (70 %)

## Ledelse og styre

- Gudrun Rollefsen: Daglig leder
- Håvard Hargaut-Jensen: Styrets leder
- Erik Arnesen: Styremedlem
- Raymond Robertsen: Styremedlem
- Jan Tore Kvalnes: Styremedlem
- Heidi Pevik: Styremedlem
- Susanne Hansen: Styremedlem
- Silje Merethe Holmgren: Styremedlem
- Karianne Eriksen: Styremedlem
- Tarjei Bech: Varamedlem
- Katrine Markussen: Varamedlem
- Rune Mikalsen: Varamedlem
- Lars Adler Hustad: Varamedlem
- Stian Zachariassen: Varamedlem
- Jonas Andersen: Varamedlem
- Kjetil Kvamme: Varamedlem
- Elin Holmgren: Varamedlem
- Martine Langseth: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Rossmollgata 50, 9601 Hammerfest
- Postadresse: Postboks 3, 9615 Hammerfest
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 35.140 Distribusjon av elektrisitet
- Etablert: 09.01.2001
- Tidligere navn: HAMMERFEST ENERGI NETT AS (2004 til 2021); HAMMERFEST EL VERK NETT AS (2001 til 2004)
- Aksjekapital: 50 000 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.01.2001
- Revisor: [PRICEWATERHOUSECOOPERS AS](https://www.norscout.com/no/company/987009713-pricewaterhousecoopers-as)
- Regnskapsfører: [AIDER AS](https://www.norscout.com/no/company/922633452-aider-as)
- Størrelse: Nr. 38 av 134 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Å drive transport av energi, samt annen virksomhet i naturlig tilknytning. Selskapet kan også delta i andre selskaper.

## Kunngjøringer

- 23.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000595774&sokeverdi=982897327&spraak=nb)
- 31.07.2025: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000651472&sokeverdi=982897327&spraak=nb)
- 10.07.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000571526&sokeverdi=982897327&spraak=nb)
- 09.07.2025: [Signatur](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000560072&sokeverdi=982897327&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [HAMMERFEST ENERGI AS](https://www.norscout.com/no/company/926050273-hammerfest-energi-as) | Hammerfest | 17 | 24,4 mill. kr | +24,5 % |
| [HAMMERFEST ENERGI KRAFTOMSETNING AS](https://www.norscout.com/no/company/995680939-hammerfest-energi-kraftomsetning-as) | Hammerfest | - | 26,3 mill. kr | −67,3 % |
| [PORSA KRAFTLAG AS](https://www.norscout.com/no/company/915231640-porsa-kraftlag-as) | Hammerfest | - | 12,1 mill. kr | −36,6 % |
| [HAMMERFEST ENERGI PRODUKSJON AS](https://www.norscout.com/no/company/986950281-hammerfest-energi-produksjon-as) | Hammerfest | - | 8,54 mill. kr | −21,3 % |
| [HAMMERFEST ENERGI VARME AS](https://www.norscout.com/no/company/993361224-hammerfest-energi-varme-as) | Hammerfest | - | 6,05 mill. kr | −9,4 % |
| [TNETT AS](https://www.norscout.com/no/company/925803375-tnett-as) | Tokke | 44 | 190 mill. kr | +11 % |
| [ENIDA AS](https://www.norscout.com/no/company/918312730-enida-as) | Eigersund | 40 | 162 mill. kr | +16,8 % |
| [NORDVEST NETT AS](https://www.norscout.com/no/company/980824586-nordvest-nett-as) | Ålesund | 45 | 207 mill. kr | +21,1 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
