---
title: "HARDANGER ENERGI AS (983502601): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "HARDANGER ENERGI AS i Ullensvang hadde 122 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 9 ansatte. Daglig leder er Per Sigurd Hegerland. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/983502601-hardanger-energi-as"
---

# HARDANGER ENERGI AS

Produksjon av elektrisitet fra vannkraft · Ullensvang · Etablert 2001

- Org.nr: 983 502 601
- Telefon: 53 67 16 00
- E-post: post@hardangerenergi.no
- Nettsted: [hardangerenergi.no](https://www.hardangerenergi.no)
- Daglig leder: Per Sigurd Hegerland (også varamedlem)

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 122 mill. kr (−0,1 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 19,7 mill. kr (Margin 16,2 %)
- Ansatte: 9

## Ansatte

### Per sted

- Kinsarvik: 8 ansatte
- Eidfjord: Ingen oppgitt
- Granvin: Ingen oppgitt
- Jondal: Ingen oppgitt
- Ulvik: Ingen oppgitt

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 5,1 % (svak). Opp fra 3,5 % i 2024
- Likviditet: 1,27 (tilfredsstillende). Ned fra 1,63 i 2024
- Soliditet: 28,5 % (god). Ned fra 33,1 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | - | 12,1 % | 3,5 % | 5,1 % |
| Driftsmargin | 11,8 % | 31,2 % | 27,3 % | 10,7 % | 16,2 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | - | - | - | 9,5 % |
| Likviditetsgrad | - | 1,14 | 1,39 | 1,63 | 1,27 |
| Soliditet | - | - | - | 33,1 % | 28,5 % |
| Gjeldsgrad | - | - | - | 2,0 | 2,5 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 149 928 | 383 478 | 184 128 | 122 119 | 121 974 |
| Driftsresultat | 17 658 | 119 799 | 50 191 | 13 087 | 19 726 |
| Årsresultat | 13 352 | 89 367 | 35 090 | 3 025 | 9 468 |
| Driftsmargin | 11,8 % | 31,2 % | 27,3 % | 10,7 % | 16,2 % |
| Sum gjeld | - | 370 411 | 277 103 | 262 122 | 317 868 |
| Sum driftskostnader | 132 269 | - | - | 109 031 | - |
| Finansresultat | −817 | - | - | −9 198 | - |
| Resultat før skatt | - | 114 606 | 44 481 | 3 890 | 12 143 |
| Anleggsmidler | - | 275 968 | 271 933 | 279 975 | 317 151 |
| Omløpsmidler | - | 209 333 | 139 659 | 112 123 | 127 500 |
| Sum eiendeler | - | 485 301 | 411 591 | 392 097 | 444 651 |
| Egenkapital | - | - | - | 129 976 | 126 783 |
| Kortsiktig gjeld | - | 183 337 | 100 470 | 68 911 | 100 316 |
| Langsiktig gjeld | - | 187 074 | 176 633 | 193 211 | 217 552 |

## Ledelse og styre

- Per Sigurd Hegerland: Daglig leder og varamedlem
- Erlend Nornes: Styrets leder

## Fakta

- Adresse: Sandvikevegen 14, 5780 Kinsarvik
- Postadresse: Postboks 33, 5782 Kinsarvik
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 35.121 Produksjon av elektrisitet fra vannkraft
- Etablert: 28.06.2001
- Tidligere navn: INDRE HARDANGER KRAFTLAG AS (2001 til 2010)
- Aksjekapital: 96 648,87 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.07.2001
- Revisor: [DELOITTE AS](https://www.norscout.com/no/company/980211282-deloitte-as)
- Størrelse: Nr. 53 av 620 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Føremålet til selskapet er å syte for produksjon og omsetning av elektrisk kraft etter forretningsmessig prinsipp. Selskapet kan driva eller eiga anna verksemd med naturlig tilknytning til føremålet, samt eiga, delta i eller samarbeida med andre verksemder som har liknande føremål eller naturleg tilknytning til føremålet.

## Siste endringer

- 15.10.2025: Antall ansatte endret til 9

## Kunngjøringer

- 13.08.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000690675&sokeverdi=983502601&spraak=nb)
- 24.07.2025: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000626421&sokeverdi=983502601&spraak=nb)

## Offentlig støtte

- 18.09.2026: Tilskudd fra ENOVA SF, 250 000 kr

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [AKTIESELSKABET TYSSEFALDENE](https://www.norscout.com/no/company/916958900-aktieselskabet-tyssefaldene) | Ullensvang | - | 327 mill. kr | +3,0 % |
| [HÅRA KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/899065522-hara-kraft-as) | Ullensvang | - | 11,3 mill. kr | +46,2 % |
| [AUSTDØLA KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/985369534-austdola-kraft-as) | Ullensvang | - | 8,13 mill. kr | +32,8 % |
| [GRØNDALSELVA KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/921862679-grondalselva-kraft-as) | Ullensvang | - | 8,04 mill. kr | +51,1 % |
| [REISÆTER KRAFTVERK AS](https://www.norscout.com/no/company/991741267-reisaeter-kraftverk-as) | Ullensvang | - | 2,44 mill. kr | +23,1 % |
| [GRIMOKRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/992185228-grimokraft-as) | Ullensvang | - | 893 973 kr | - |
| [KINNALI KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/993528315-kinnali-kraft-as) | Ullensvang | - | 748 274 kr | - |
| [HERAND KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/991357823-herand-kraft-as) | Ullensvang | - | - | - |

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.08.2026.
