---
title: "SIGURD SELAND SMIE & MEK VERKSTED AS (984842724): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "SIGURD SELAND SMIE & MEK VERKSTED AS i Lyngdal hadde 66,2 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 33 ansatte. Daglig leder er Svein Lervik. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/984842724-sigurd-seland-smie-mek-verksted-as"
---

# SIGURD SELAND SMIE & MEK VERKSTED AS

Produksjon av metallkonstruksjoner og deler · Lyngdal · Etablert 2002

- Org.nr: 984 842 724
- Telefon: 38 33 15 15
- Nettsted: [sigurd-seland.no](https://sigurd-seland.no)
- Daglig leder: Svein Lervik

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 66,2 mill. kr (+3,8 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 10,3 mill. kr (Margin 15,6 %)
- Ansatte: 33 (Uendret siden desember 2025)

## Ansatte

- oktober 2025: 34
- desember 2025: 33
- februar 2026: 37
- mars 2026: 36
- april 2026: 33
- mai 2026: 34
- juni 2026: 33
- september 2026: 34
- oktober 2026: 33

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 27,4 % (meget god). Opp fra 25,9 % i 2024
- Likviditet: 2,15 (meget god). Opp fra 1,94 i 2024
- Soliditet: 51,3 % (meget god). Opp fra 46,6 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 14,6 % | 33,1 % | 25,9 % | 27,4 % |
| Driftsmargin | 6,1 % | 8,0 % | 14,5 % | 13,8 % | 15,6 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 28,6 % | 73,7 % | 55,4 % | 55,1 % |
| Likviditetsgrad | 2,48 | 2,03 | 1,91 | 1,94 | 2,15 |
| Soliditet | 51,4 % | 43,8 % | 44,5 % | 46,6 % | 51,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,9 | 1,3 | 1,2 | 1,1 | 1,0 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 35 499 | 41 223 | 65 118 | 63 812 | 66 206 |
| Driftsresultat | 2 150 | 3 312 | 9 453 | 8 828 | 10 314 |
| Årsresultat | 1 626 | 2 382 | 7 268 | 6 803 | 8 128 |
| Driftsmargin | 6,1 % | 8,0 % | 14,5 % | 13,8 % | 15,6 % |
| Sum gjeld | 9 786 | 14 156 | 17 856 | 19 746 | 19 635 |
| Sum driftskostnader | - | - | 55 665 | 54 984 | 55 892 |
| Finansresultat | - | - | −127 | −99 | 109 |
| Resultat før skatt | 2 090 | 3 059 | 9 327 | 8 729 | 10 423 |
| Anleggsmidler | 1 271 | 1 004 | 1 446 | 1 338 | 1 092 |
| Omløpsmidler | 18 869 | 24 180 | 30 705 | 35 606 | 39 189 |
| Sum eiendeler | 20 140 | 25 184 | 32 151 | 36 944 | 40 281 |
| Egenkapital | 10 354 | 11 028 | 14 295 | 17 198 | 20 646 |
| Kortsiktig gjeld | 7 611 | 11 902 | 16 113 | 18 400 | 18 249 |
| Langsiktig gjeld | 2 175 | 2 254 | 1 743 | 1 346 | 1 386 |

## Ledelse og styre

- Svein Lervik: Daglig leder
- Ivar Seland: Styrets leder
- Jon Ivar Seland: Styremedlem
- Marius Seland: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: Kvavik, 4580 Lyngdal
- Postadresse: Postboks 153, 4576 Lyngdal
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 25.110 Produksjon av metallkonstruksjoner og deler
- Etablert: 16.08.2002
- Tidligere navn: SIGURD SELAND SMIE & MEK. VERKSTED 3 AS (2002)
- Aksjekapital: 1 200 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.11.2002
- Revisor: [CEDRA NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/935416779-cedra-norge-as)
- Størrelse: Nr. 68 av 262 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Å drive smie og mekanisk veksted, agenturvirksomhet og handel, samt alt hva hermed står i forbindelse, herunder å delta i andre selskap eller foretak med lignende virksomhet.

## Siste endringer

- 06.10.2026: Revisor endret
- 02.07.2026: Revisor endret

## Kunngjøringer

- 06.10.2026: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000785630&sokeverdi=984842724&spraak=nb)
- 01.07.2026: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000479809&sokeverdi=984842724&spraak=nb)
- 13.04.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000172746&sokeverdi=984842724&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [STEN TOBIASSEN EFTF. AS](https://www.norscout.com/no/company/944413332-sten-tobiassen-eftf-as) | Lyngdal | - | 3,6 mill. kr | +9,7 % |
| [LISTER MEKANISKE VERKSTED AS](https://www.norscout.com/no/company/828977172-lister-mekaniske-verksted-as) | Lyngdal | - | 398 325 kr | - |
| [HYPERBARIC AS](https://www.norscout.com/no/company/912681823-hyperbaric-as) | Lyngdal | - | 37 500 kr | - |
| [FLESELAND AS](https://www.norscout.com/no/company/999322425-fleseland-as) | Lyngdal | - | 4 500 kr | - |
| [KB STÅLINDUSTRI AS](https://www.norscout.com/no/company/914630282-kb-stalindustri-as) | Karmøy | 33 | 92,1 mill. kr | −6,3 % |
| [STÅLESEN MEK VERKSTED AS](https://www.norscout.com/no/company/961223709-stalesen-mek-verksted-as) | Farsund | 33 | 45,2 mill. kr | +4,7 % |
| [IMO SVEISEINDUSTRI AS](https://www.norscout.com/no/company/958439709-imo-sveiseindustri-as) | Rana | 33 | 118 mill. kr | −5,3 % |
| [FINNEID SVEISEVERKSTED AS](https://www.norscout.com/no/company/986446230-finneid-sveiseverksted-as) | Fauske | 32 | 126 mill. kr | +22,3 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
