---
title: "VINDEDAL KRAFTVERK AS (986932283): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "VINDEDAL KRAFTVERK AS i Lærdal hadde 9,06 mill. kr i driftsinntekter i 2025. Daglig leder er Kjell Mikal Espeland. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/986932283-vindedal-kraftverk-as"
---

# VINDEDAL KRAFTVERK AS

Produksjon av elektrisitet fra vannkraft · Lærdal

- Org.nr: 986 932 283
- Telefon: 57 66 61 90
- Daglig leder: Kjell Mikal Espeland (også styremedlem)

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 9,06 mill. kr (+31,5 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 4,31 mill. kr (Margin 47,6 %)
- Etablert: 2004

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 13,2 % (god). Opp fra 8,7 % i 2024
- Likviditet: 7,63 (meget god). Ned fra 8,33 i 2024
- Soliditet: 92,3 % (meget god). Ned fra 93,2 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | - | - | 8,7 % | 13,2 % |
| Driftsmargin | 44,2 % | 79,5 % | 48,2 % | 40,3 % | 47,6 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | - | - | 9,3 % | 14,3 % |
| Likviditetsgrad | - | - | 9,48 | 8,33 | 7,63 |
| Soliditet | - | - | 92,1 % | 93,2 % | 92,3 % |
| Gjeldsgrad | - | - | 0,1 | 0,1 | 0,1 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 5 170 | 33 392 | 7 239 | 6 885 | 9 057 |
| Driftsresultat | 2 283 | 26 563 | 3 489 | 2 775 | 4 310 |
| Årsresultat | 2 151 | 20 734 | 2 921 | 1 969 | 3 585 |
| Driftsmargin | 44,2 % | 79,5 % | 48,2 % | 40,3 % | 47,6 % |
| Sum gjeld | - | - | 2 832 | 2 411 | 2 693 |
| Sum driftskostnader | 2 888 | 6 830 | 3 750 | 4 110 | 4 747 |
| Finansresultat | 345 | 27 | 273 | 289 | 335 |
| Resultat før skatt | - | - | 3 763 | 3 064 | 4 645 |
| Anleggsmidler | - | - | 15 735 | 15 124 | 14 522 |
| Omløpsmidler | - | - | 20 045 | 20 073 | 20 541 |
| Sum eiendeler | - | - | 35 780 | 35 196 | 35 064 |
| Egenkapital | - | - | 32 948 | 32 786 | 32 371 |
| Kortsiktig gjeld | - | - | 2 115 | 2 411 | 2 693 |
| Langsiktig gjeld | - | - | 717 | 0 | - |

## Ledelse og styre

- Kjell Mikal Espeland: Daglig leder og styremedlem
- Atle Vindedal: Styrets leder
- Dagmar Espeland: Styremedlem

## Fakta

- Adresse: Vindedalsvegen 21, 6887 Lærdal
- Postadresse: Postboks 41, 6887 Lærdal
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 35.121 Produksjon av elektrisitet fra vannkraft
- Etablert: 01.06.2004
- Aksjekapital: 100 000 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.05.2004
- Revisor: [CEDRA NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/935416779-cedra-norge-as)
- Størrelse: Nr. 155 av 620 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Utvikle, investere i og drifte kraftverk, inkludert produksjon og salg av elektrisk kraft. Primært fokus er utvikling av vassdrag/fallrettigheter, utbygging og drift av vannkraft.

## Kunngjøringer

- 08.07.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000520867&sokeverdi=986932283&spraak=nb)
- 23.09.2025: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000755113&sokeverdi=986932283&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [KUVELDA KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/923816089-kuvelda-kraft-as) | Lærdal | - | 20 mill. kr | +26,8 % |
| [NIVLA KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/879904552-nivla-kraft-as) | Lærdal | - | 5,58 mill. kr | +12,3 % |
| [OKKEN KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/919372362-okken-kraft-as) | Lærdal | - | 112 mill. kr | +23 % |
| [OKKEN HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/923615814-okken-holding-as) | Lærdal | - | 0 kr | - |
| [LÆRDAL ENERGI AS](https://www.norscout.com/no/company/914078865-laerdal-energi-as) | Lærdal | - | 2,52 mill. kr | - |
| [SEV AS](https://www.norscout.com/no/company/926186787-sev-as) | Lærdal | - | 122 mill. kr | +1 487,9 % |
| [REINLI KRAFT AS](https://www.norscout.com/no/company/989525298-reinli-kraft-as) | Bergen | - | 9,21 mill. kr | +43,1 % |
| [PEMCO HOLDING AS](https://www.norscout.com/no/company/912787567-pemco-holding-as) | Oslo | - | 9,05 mill. kr | −25,2 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 09.07.2026.
