---
title: "ØLVE INDUSTRIER AS (992073632): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "ØLVE INDUSTRIER AS i Kvinnherad hadde 87,8 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 37 ansatte. Daglig leder er Steinar Bjørkelund. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/992073632-olve-industrier-as"
---

# ØLVE INDUSTRIER AS

Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri · Kvinnherad · Etablert 2007

- Org.nr: 992 073 632
- Nettsted: [oelve.no](https://oelve.no)
- Daglig leder: Steinar Bjørkelund

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 87,8 mill. kr (−7,8 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 10,3 mill. kr (Margin 11,7 %)
- Ansatte: 37

## Ansatte

- september 2025: 36
- desember 2025: 35
- januar 2026: 37
- mai 2026: 34

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 16,6 % (meget god). Ned fra 37,7 % i 2024
- Likviditet: 2,50 (meget god). Opp fra 1,86 i 2024
- Soliditet: 61,2 % (meget god). Opp fra 46,6 % i 2024

| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 37,7 % | 16,6 % |
| Driftsmargin | 9,7 % | 23,0 % | 11,7 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | 78,2 % | 30,7 % |
| Likviditetsgrad | 1,98 | 1,86 | 2,50 |
| Soliditet | 50,4 % | 46,6 % | 61,2 % |
| Gjeldsgrad | 1,0 | 1,1 | 0,6 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 75 993 | 95 303 | 87 844 |
| Driftsresultat | 7 359 | 21 920 | 10 306 |
| Årsresultat | 6 928 | 18 635 | 9 905 |
| Driftsmargin | 9,7 % | 23 % | 11,7 % |
| Sum gjeld | 23 126 | 43 076 | 28 816 |
| Sum driftskostnader | 68 634 | 73 383 | 77 538 |
| Finansresultat | 1 538 | 1 979 | 2 429 |
| Resultat før skatt | 8 897 | 23 899 | 12 735 |
| Anleggsmidler | 807 | 732 | 2 199 |
| Omløpsmidler | 45 809 | 79 969 | 72 046 |
| Sum eiendeler | 46 616 | 80 701 | 74 245 |
| Egenkapital | 23 490 | 37 625 | 45 429 |
| Kortsiktig gjeld | 23 126 | 43 076 | 28 816 |
| Langsiktig gjeld | 0 | 0 | - |

## Ledelse og styre

- Steinar Bjørkelund: Daglig leder
- Tor Heine Nerhus: Styrets leder
- Anders Nerhus: Styremedlem
- Thor Nerhus: Styremedlem
- Arne Nerhus: Styremedlem
- Jon Helge Lygre: Styremedlem
- Terje Ask: Varamedlem
- Sveinung Ljones: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Ølvesvegen 385, 5637 Ølve
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 28.930 Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri
- Etablert: 04.10.2007
- Aksjekapital: 3 446 723 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.11.2007
- Revisor: [COLLEGIUM REVISJON AS](https://www.norscout.com/no/company/988782041-collegium-revisjon-as)
- Størrelse: Nr. 8 av 31 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Drive industri, handel, agentur og dermed forbunden virksomhet.

## Siste endringer

- 16.02.2026: Styret endret

## Kunngjøringer

- 09.05.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000253363&sokeverdi=992073632&spraak=nb)
- 16.02.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000059872&sokeverdi=992073632&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [NORWATER AS](https://www.norscout.com/no/company/974788470-norwater-as) | Kvinnherad | 39 | 232 mill. kr | −24,2 % |
| [HMR VOSS AS](https://www.norscout.com/no/company/887205302-hmr-voss-as) | Kvinnherad | - | 1,94 mill. kr | −94,8 % |
| [MELBU SYSTEMS AS](https://www.norscout.com/no/company/994443739-melbu-systems-as) | Hadsel | 40 | 86,6 mill. kr | −3,8 % |
| [BEHA-HEDO MARINE AS](https://www.norscout.com/no/company/948905299-beha-hedo-marine-as) | Porsgrunn | 21 | 86,8 mill. kr | +11,3 % |
| [DYNATEC SMV AS](https://www.norscout.com/no/company/950392290-dynatec-smv-as) | Indre Østfold | 91 | 142 mill. kr | +28,4 % |
| [MEKON GRUPPEN AS](https://www.norscout.com/no/company/998604834-mekon-gruppen-as) | Nærøysund | 20 | 115 mill. kr | +24,3 % |
| [CFLOW AS](https://www.norscout.com/no/company/924898259-cflow-as) | Sula | 125 | 570 mill. kr | +38,9 % |
| [STEEL TECH AS](https://www.norscout.com/no/company/817488072-steel-tech-as) | Ørsta | 18 | 28,3 mill. kr | −1,8 % |

Kilde: Norscout. Oppdatert 30.08.2026.
