---
title: "MUSEENE I SØR-TRØNDELAG AS (993595675): regnskap, daglig leder og ansatte"
description: "MUSEENE I SØR-TRØNDELAG AS i Trondheim hadde 302 mill. kr i driftsinntekter i 2025 og 351 ansatte. Daglig leder er Karen Espelund. Se regnskap, styre og siste endringer."
url: "https://www.norscout.com/no/company/993595675-museene-i-sor-trondelag-as"
---

# MUSEENE I SØR-TRØNDELAG AS

Drift av kulturhistoriske museer · Trondheim · Etablert 2008

- Org.nr: 993 595 675
- Telefon: 73 60 41 00
- E-post: post@mist.no
- Nettsted: [oi.no](https://oi.no)
- Daglig leder: Karen Espelund

## Nøkkeltall

- Driftsinntekter 2025: 302 mill. kr (+5,8 % fra 2024)
- Driftsresultat 2025: 31,5 mill. kr (Margin 10,4 %)
- Ansatte: 351 (Opp fra 335 i desember 2025)
- Konsernets driftsinntekter 2025: 307 mill. kr (+5,6 % fra 2024)

## Ansatte

- september 2025: 322
- oktober 2025: 328
- november 2025: 330
- desember 2025: 335
- januar 2026: 339
- februar 2026: 342
- mars 2026: 340
- april 2026: 342
- mai 2026: 341
- juni 2026: 342
- juli 2026: 369
- august 2026: 382
- september 2026: 357
- oktober 2026: 351

### Per sted

- Trondheim: 225 ansatte · 5 avdelinger
- Røros: 46 ansatte
- Løkken Verk: 38 ansatte
- Stadsbygd: 23 ansatte
- Hitra: 19 ansatte

## Nøkkeltall 2025

- Lønnsomhet: 16,1 % (meget god). Opp fra 11,5 % i 2024
- Likviditet: 2,72 (meget god). Ned fra 3,24 i 2024
- Soliditet: 76,4 % (meget god). Ned fra 76,6 % i 2024

| Nøkkeltall | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Lønnsomhet | - | 11,4 % | 8,5 % | 11,5 % | 16,1 % |
| Driftsmargin | 3,7 % | 5,8 % | 3,7 % | 5,6 % | 10,4 % |
| Egenkapitalrentabilitet | - | - | - | 15,5 % | 21,1 % |
| Likviditetsgrad | 2,30 | 2,50 | 2,72 | 3,24 | 2,72 |
| Soliditet | - | - | 71,6 % | 76,6 % | 76,4 % |
| Gjeldsgrad | - | - | 0,4 | 0,3 | 0,3 |

Strek: tallet mangler i regnskapet. Lønnsomhet og egenkapitalrentabilitet regnes mot snittet av to år. [Slik regner vi](https://www.norscout.com/no/methodology#key-ratios)

## Regnskap

| 1 000 kr | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 319 975 | 287 790 | 281 746 | 285 405 | 302 004 |
| Driftsresultat | 11 965 | 16 834 | 10 539 | 15 949 | 31 504 |
| Årsresultat | 13 315 | 19 340 | 16 651 | 24 031 | 39 418 |
| Driftsmargin | 3,7 % | 5,8 % | 3,7 % | 5,6 % | 10,4 % |
| Sum gjeld | 63 980 | 64 626 | 56 846 | 51 294 | 63 996 |
| Sum driftskostnader | - | - | 271 207 | 269 456 | 270 500 |
| Finansresultat | - | - | 6 111 | 8 082 | 7 915 |
| Resultat før skatt | 13 315 | 19 340 | 16 651 | 24 031 | 39 418 |
| Anleggsmidler | 24 610 | 30 151 | 45 992 | 52 880 | 96 822 |
| Omløpsmidler | 146 896 | 161 341 | 154 370 | 165 962 | 174 140 |
| Sum eiendeler | 171 505 | 191 492 | 200 363 | 218 842 | 270 962 |
| Egenkapital | - | - | 143 516 | 167 548 | 206 966 |
| Kortsiktig gjeld | 63 980 | 64 626 | 56 846 | 51 294 | 63 996 |
| Langsiktig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | - |

## Konsernregnskap

| 1 000 kr | 2023 | 2024 | 2025 |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Driftsinntekter | 287 735 | 290 975 | 307 346 |
| Driftsresultat | 10 923 | 15 756 | 31 220 |
| Årsresultat | 16 987 | 23 932 | 39 228 |
| Driftsmargin | 3,8 % | 5,4 % | 10,2 % |
| Sum gjeld | 57 849 | 52 081 | 64 925 |
| Sum driftskostnader | 276 812 | 275 219 | 276 126 |
| Finansresultat | 6 160 | 8 176 | 8 008 |
| Resultat før skatt | 17 082 | 23 932 | 39 228 |
| Anleggsmidler | 44 892 | 51 780 | 95 722 |
| Omløpsmidler | 158 171 | 169 447 | 177 578 |
| Sum eiendeler | 203 063 | 221 227 | 273 300 |
| Egenkapital | 145 214 | 169 146 | 208 374 |
| Kortsiktig gjeld | 57 849 | 52 081 | 64 925 |
| Langsiktig gjeld | 0 | 0 | - |

## Ledelse og styre

- Karen Espelund: Daglig leder
- Ellen Klingenberg: Styrets leder
- Jorid Midtlyng: Styremedlem
- Morten Wolden: Styremedlem
- Bjørnar Bruket: Styremedlem
- Lars Inge Sevatdal: Styremedlem
- Tove Ragnhild Martens: Styremedlem
- Henrik Raphael Zip Sane: Styremedlem
- Karstein Mauset: Varamedlem
- Trine Grande: Varamedlem
- Helle Singsaas: Varamedlem
- Atle Fredagsvik: Varamedlem

## Fakta

- Adresse: Havnegata 12, 7010 Trondheim
- Postadresse: Postboks 6289 Torgarden, 7489 Trondheim
- Selskapsform: Aksjeselskap
- Næringskode: 91.212 Drift av kulturhistoriske museer
- Etablert: 16.12.2008
- Aksjekapital: 571 330 kr
- MVA-registrert: Ja, siden 01.01.2010
- Revisor: [TELL NORGE AS](https://www.norscout.com/no/company/834836912-tell-norge-as)
- Regnskapsfører: [KL ØKONOMI OG HR AS](https://www.norscout.com/no/company/921235380-kl-okonomi-og-hr-as)
- Størrelse: Nr. 1 av 28 i bransjen etter driftsinntekter
- Formål: Museene i Sør-Trøndelag AS skal med sine enheter (Kystmuseet i Sør-Trøndelag, Orkla Industrimuseum, Museet Kystens Arv, Ringve Museum Musikkhistoriske Samlinger med Rockheim, Trondheim Kunstmuseum, Trøndelag Folkemuseum, Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Rørosmuseet og Rindal skimuseum) og samlinger berike samfunnet med kunnskap, forståelse og opplevelse. Museene i Sør-Trøndelag AS skal tilstrebe god tilgjengelighet til museenes samlinger og kompetanse. Basisfunksjonene innsamling, bevaring, forskning og formidling skal være preget av høy kvalitet og sterke fagmiljøer i god kontakt med kolleger nasjonalt og internasjonalt. Selskapet skal arbeide for å styrke det lokale engasjement for kunst, kulturhistorie og kulturvern. Museene i Sør-Trøndelag AS skal videreføre og utvikle driften ved enhetene som inngår i selskapet og handle i samsvar med ICOMs museumsetiske regelverk. Selskapets formål er ideelt og selskapet skal ikke betale utbytte til aksjonærene.

## Siste endringer

- 15.09.2026: Næringskode endret
- 25.06.2026: Styret endret
- 14.02.2026: Styret endret
- 04.02.2026: Revisor endret

## Kunngjøringer

- 25.06.2026: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000428657&sokeverdi=993595675&spraak=nb)
- 12.05.2026: [Godkjente årsregnskap](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000263600&sokeverdi=993595675&spraak=nb)
- 04.02.2026: [Revisor](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20260000043044&sokeverdi=993595675&spraak=nb)
- 04.07.2025: [Styre](https://w2.brreg.no/kunngjoring/hent_en.jsp?kid=20250000536539&sokeverdi=993595675&spraak=nb)

## Lignende bedrifter

| Bedrift | Sted | Ansatte | Driftsinntekter | Endring |
| --- | --- | ---: | ---: | ---: |
| [ANTIKVARISK RESTAURERINGSVERKSTED - ARV AS](https://www.norscout.com/no/company/990683921-antikvarisk-restaureringsverksted-arv-as) | Trondheim | 11 | 15,4 mill. kr | −40,1 % |
| [KUNSTHALL TRONDHEIM AS](https://www.norscout.com/no/company/916501013-kunsthall-trondheim-as) | Trondheim | 8 | 10,2 mill. kr | +2,8 % |
| [R ART REORG AS](https://www.norscout.com/no/company/926008978-r-art-reorg-as) | Trondheim | - | 26,4 mill. kr | - |
| [AS FOSENFERJA](https://www.norscout.com/no/company/925515981-as-fosenferja) | Trondheim | - | 705 866 kr | −62,6 % |
| [TTS SKULPTURSAMLING AS](https://www.norscout.com/no/company/924894881-tts-skulptursamling-as) | Trondheim | - | 70 690 kr | - |
| [MUSEUM NORD NÆRINGSDRIFT AS](https://www.norscout.com/no/company/971159235-museum-nord-naeringsdrift-as) | Vestvågøy | 278 | 87,5 mill. kr | +4,4 % |
| [ANNO MUSEUM AS](https://www.norscout.com/no/company/994933272-anno-museum-as) | Elverum | 253 | 170 mill. kr | +11 % |
| [MUSEUM STAVANGER AS](https://www.norscout.com/no/company/995642034-museum-stavanger-as) | Stavanger | 110 | 114 mill. kr | +2,1 % |

## Bedriftslister

- [Eiendomsselskaper i Trondheim](https://www.norscout.com/no/l/eiendomsselskaper/trondheim)
- [Helsebedrifter i Trondheim](https://www.norscout.com/no/l/helsebedrifter/trondheim)
- [IT-selskaper i Trondheim](https://www.norscout.com/no/l/it-selskaper/trondheim)
- [Byggfirmaer i Trondheim](https://www.norscout.com/no/l/byggfirmaer/trondheim)
- [Transportbedrifter i Trondheim](https://www.norscout.com/no/l/transportbedrifter/trondheim)
- [Hotell- og restaurantbedrifter i Trondheim](https://www.norscout.com/no/l/hotell-og-restaurantbedrifter/trondheim)

Kilde: Norscout. Oppdatert 14.10.2026.
